in ,

Setrans hem Ege’de hem Avrupa’da olacak!

Sertrans, pandemiyle birlikte önem kazanan lojistik sektörünün geleceğini masaya yatırdı, Ege ve Avrupa’da güçlü bir şekilde yer alacaklarını söyledi.

setrans-hem-egede-hem-avrupada-olacak

Sertrans Ege’de büyümekte kararlı Sertrans Logistics,  gerçekleştirdiği basın buluşmasında, yurt dışında başarılara imza atan Türkiye’deki üretici ve işletmelerin bilinirliğini artırmak üzere hayata geçirilen Fark Yaratan İhracat Hikayeleri projesini aktardı.

Türkiye’de bir ilk olan proje kapsamında, dünya pazarlarında kendi alanında önemli ihracat başarısı elde etmiş 10 hikâye anlatılacak ve farklı dillerde kitaplaştırılacak. Proje, önümüzdeki yıllarda da farklı üretici ve ihracatçılarla devam edecek. Toplantıda Sertrans’ın 2021 yılı ve 2022’in ilk çeyreğindeki performans bilgilerini paylaşan Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş, “Son iki yılda filosumuzu yüzde 30 büyüttük. Sertrans’ın depolama kapasitesinin yüzde 100’e yakın bir büyümeyle 140 bin metre kareye ulaştırdık. E-ticaret lojistiğine ve lojistiğin yeni ihtiyaçlarına uygun teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz ve Ege Bölgesi büyüme planlarımızda birinci sırada “ dedi.

 ‘PANDEMİYLE BİRLİKTE BÜYÜDÜK’

Sektörel süreci aktaran ve ayrıca yatırımlar sayesinde oyun kurucu şirketlerden olduklarını belirten Keleş, pandemi sürecinde ciddi bir ilerleme kaydettiklerinin altını çizdi. Pandemiyle artan e- ticaretin lojistik sektörüne olan etkilerini belirten Keleş, ilerleyen yıllarda lojistik sektörü için çok daha fazla hareketlilik olacaklarını öngördüklerini ifade etti.Keleş, “1989 yılında uluslararası nakliye şirketi olarak kurulduk ve bugün yaklaşık 1000 araçlık filomuz, yurt içi ve yurt dışında 140 bin metrekareyi bulan depolama alanlarımız, hızlı taşımacılık çözümlerimiz, e-ticaret lojistiği alanındaki olağanüstü gücümüz, teknolojik gelişmişliğimiz ve daha birçok alanda yaptığımız yatırımlar sayesinde artık sektörümüzün oyun kurucu şirketlerinden biri konumundayız. Herkesin bildiği üzere 2021 yılı da 2020 gibi lojistik şirketleri için zorlu geçti ancak 2022 yılıyla normalleşme başladı. Özellikle ülkemizin yılın ilk çeyreğinde ortaya koyduğu ihracat performansını önemli görüyorum. Bu performansın önümüzdeki dönemde de artarak süreceğine inancım tam. Sertrans olarak pandemi şartlarına rağmen yatırım iştihanı kaybetmemiş sektördeki sayılı oyunculardan biriyiz. Pandeminin en yoğun yaşandığı 2020 ve 2021 yılında olduğu gibi, içinde bulunduğumuz yılda da yatırıma gerek yurt içinde gerekse yurt dışında devam edeceğiz” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE Z KUŞAĞI

E-ticaret lojistiğine ve lojistiğin yeni ihtiyaçlarına uygun teknolojilere yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Nilgün Keleş, diğer yandan Z kuşağınına yönelik sorulan sorulara yanıt verdi. Özellikle sürdürülebilirlik ilkesini önemseyen Z kuşağına dair konuşan Keleş, “Lojistiği uluslararası nakliyeden ibaret bir alan olarak görmüyoruz. Güçlü ve sürdürülebilir bir ülke büyümesi için lojistiğe bir bütün olarak bakılması gerektiğini düşünüyoruz ve dünya örneklerinde olduğu gibi konuya daha geniş bir perspektiften yaklaşıyoruz. Yatırım stratejimizi ve modelimizi de bu yaklaşımımızla şekillendiriyoruz. Bir taraftan filo yatırımı yaparken, bir taraftan da ticaretin yükselen değeri e-ticaret lojistiği alanına ve lojistiğin yeni ihtiyaçlarına uygun teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Son iki yılda filomuz yüzde 30 büyüdü ve buna ek olarak depolama kapasitemiz de yüzde 100’e yakın bir büyümeyle 140 bin metrekareye ulaştı. Önümüzdeki iki yılda bu alandaki yatırımları sürdürerek yine yüzde 100’e yakın bir büyümeyle toplam depolama kapasitemizi 250 bin metrekarenin üzerine çıkartacağız. Sürdürülebilirlik çok önemli ve gereken koşullar sağlandığında sektörümüzün ve şirketimizin yatırım yapacağına eminim” açıklamalarında bulundu.

“Ege Bölgesi büyüme stratejimizin en önemli noktalarından biri”

İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nin Sertrans’ın büyüme yol haritasındaki en önemli parçalardan biri olduğunun altını çizen Nilgün Keleş , ‘Ege Bölgesi geçtiğimiz yıl 24 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş bir bölge’ dedi. Diğer yandan Ege’nin dış pazara yönelik bu gücünün arttığını izlediklerini aktaran Keleş, “ Bu bir önceki yıla göre yüzde 30 büyüme demek ve pandemi şartlarını da dikkate aldığımızda olağanüstü bir başarı. 2021- 2022 ilk beş ay performansına bakıldığında ise bir önceki yıla göre Ege bölgesinde ihracat performansının yüzde 20 arttığı görülüyor. Bu anlamda Ege’nin dış ticaret pazarındaki gücünün her geçen gün biraz daha artacağını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu başarının katlanarak artacağına inancımız tam. Bu büyümeye şirket olarak destek vermekte kararlıyız. Gerek 34 yıllık sektör tecrübemiz, gerek güçlü teknolojik altyapımız, gerekse uzman kadromuzla sürece destek vereceğiz. Bugün burada olmamız, ihracat hikayeleri projemizin ilk buluşmasını bölgede yapıyor olmamız bu kararlılığımızın bir göstergesi. İspanya, Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa coğrafyasının tamamında ciddi tecrübemiz var. Kara ve denizyolu başta olmak üzere özellikle uluslararası nakliyede ihtiyaca uygun bölgenin hizmetindeyiz. Bölge ofisimiz bu nokta 7/24 Ege’nin hizmetinde olacak ve bölgenin ekonomisinin gelişim sürecine her anlamda destek verecek”ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA’DA DA ÜST KURACAĞIZ’

Sertrans’ın yurt dışı planlarından da bahseden Nilgün Keleş, “Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yatırım yapmaya, şirketimizi yurt dışı pazarlarda da büyütmeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Almanya depomuz kısa süre içinde yüzde 100 doluluğa ulaştı. Ayrıca Avrupa’da bir lojistik üstü kurmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu proje sadece bizim için değil, ülkemiz için de son derece önemli bir proje olacak. Bu ve benzeri projeler, ülkemizin güçlü ve sürdürülebilir büyüme sürecine de önemli katkı sağlıyor” diye konuştu.

Rana Beyza ÖZTÜRK

bakioglu-sirketleri-basariya-doymuyor

Bakioğlu şirketleri başarıya doymuyor

Antalya-Alanya Otoyolu Projesi ihalesi yapılacak