in ,

Sevgi Yolu iken çıkmaz sokak oldu

Salgının en çok etkilediği sektörlerden biri de kitap satıcıları oldu. Çıkmazdaki Alsancak’taki Sevgi Yolu kitapçıları sıkıntılarını anlattı

sevgi-yolu-iken-cikmaz-sokak-oldu

Korona virüs salgını ile birlikte birçok sektör ekonomik olarak olumsuz çıkmaza sürüklenen sahaflar Eylül ayında satış yapmamaktan dert yakındılar.

‘DÜŞÜŞ YAŞIYORUZ’

Alsancak’taki Sevgi Yolu esnaflarından biri olan Eylül Kitabevi sahibi Deniz Akdoğdu yedi yıldır bu sektörde olduğunu söyledi. Pandemi sürecinin kitap satışlarını etkilediğini belirten Akdoğdu, “Salgın süreci büyük, küçük tüm esnafın satışlarını etkiledi. Gelirlerimizde çok ciddi bir düşüş yaşıyoruz. Sokağımızın geçen sene eylül ayındaki görüntüsü ile bugünün görüntüsü arasında ciddi bir fark var. Sevgi Yolu okulların açılacağı bu dönem de çok kalabalık olmalıydı. Geçen dönemlerde sabah yedi de hazırlığımızı yaparken bugün bu tarz bir hareketlilikten söz edemiyoruz” dedi.

‘İZMİRİN GÖBEĞİ’

Bu dönem okulların açılacağına inanmadığını söyleyen Akdoğdu, “ 21 Eylül’de ilk ders zilinin çalacağı söylenmesine rağmen, vaka sayılarının her geçen gün artmasından dolayı bu durumun gerçekleşeceğine pek inanmıyorum. Bu durum hem sevgi yolu esnafını hem de İzmir’in ekonomisini etkileyecektir. Çünkü Sevgi Yolu İzmir’in göbeği ve bu çarkı en çok çevirenlerde kitapçılardır. Nasıl ki Kemeraltı’nda ki esnaflar vergi kazandırıyorsa kitapçılarda en az onlar kadar katkı sağlamakta” diye konuştu.

‘SAĞLIK DAHA ÖNEMLİ’

Pandemi döneminin ilk günlerinde internetten satış yaptıklarını belirten Deniz Akdoğdu, “Korona virüsün ilk zamanlarında müşterilerimizi evinden çıkarmadan sıfır temas ile internet üzerinden satış gerçekleştirdik. Bir kez daha sokağa çıkma kısıtlaması olursa gene bu tarz bir satış gerçekleştireceğiz. İnsanların sağlığı bizim para kazanmamızdan daha önemli. Biz Sevgi Yolu esnafları olarak hijyene, mesafeye ve maske takmaya önem gösteriyoruz. Gereken her türlü önlemi kitapçılar olarak almış bulunmaktayız. Bu nedenle müşterilerimizin içi rahat olsun” dedi.

‘MOTİVASYON KAYNAĞIYIZ’

Sevgi Yolu kitapçılarının müşteriler için motivasyon kaynağı olduğunu belirten Akdoğdu, “Kitapçı esnafı olarak bizler müşterilerin motivasyon kaynağıyız. Çünkü insanlar buraya sadece kitap almaya değil çay içip sohbet etmeye gelmekte. Bizler büyük firmalar gibi kitapları raflara koyup satmayı değil insanlara kitabı anlatarak sohbet etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

‘SEZON ALGISI’

Geçen yıllara oranla işlerin çok düştüğünü belirten Mavi Kitapevi sahibi Ozan Kara da, “Geçen yıllara oranlara işler oldukça düşük. Sevgi Yolu’nda her zaman eylül ve ekim aylarında bir sezon algısı olurdu ama maalesef artık böyle bir algıdanh söz edemiyoruz. İnsanların evlere kapanmasından dolayı çok fazla sezon dediğimiz şeyi yaşayamıyoruz. Daha önceki dönemlerde eylül ayında yaptığımız işleri bu sene yapamıyoruz. Tabi bunda ekonominin de etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kitap fiyatları her sene daha da artmakta. Bu nedenle öğrenciler ve aileler kitap alırken güçlük çekmekte. Tabi pandemi döneminde eğitim sıkıntı olunduğundan ve online olarak eğitimlerin yeterli olmaması kitap almayı zorunlu hale getirmekte. Bu da hem öğrencileri hem de aileleri zorlamakta” dedi.

‘ÖNEM VERİLMİYOR’

Yasakların gelmesi durumunda işlerin duracağını söyleyen Kara, “Eğer yasaklar gelirse işler duracaktır. Çünkü yasakların olduğu dönemde sadece internetten satış yapabiliyorsunuz. Bu da esnafı sadece ucu ucuna geçindirmekte. Okulların açılıyor olması umutlarımızı birazda olsa yeşertse de, vaka sayıların artıyor olması yeşeren umutlarımızı bir o kadar da soldurmakta” diye açıklamalarda bulundu. Sevgi Yolu’na yetkililer tarafından çok fazla önem verilmediğini belirten Ozan Kara, “Sevgi Yolu’na yetkililer tarafından çok fazla önem verilmemekte. Maske kontrolü yapılmasına rağmen iş yerleri dezenfekte edilmiyor“ dedi.

İbrahim Şengül / Özel Haber

evelallah-bayindiri-birlikte-ucuracagiz

“Evelallah Bayındır’ı birlikte uçuracağız!”

katliam-gibi-trafik-kazasi-6-olu-2-yarali

Katliam gibi trafik kazası: 6 ölü, 2 yaralı