in ,

Seyahat severlerin gözdesi: BATUM

Gürcistan’ın en önemli turizm merkezlerinden Batum, Türk seyahat severlerin yeni tip kimlik belgesiyle vizesiz seyahat edebildiği bir destinasyon. Özellikle yaz döneminde ziyaretçi rekoru kıran Batum’a kara, hava ve deniz yoluyla ulaşım mümkün

batum-seyahat

Karadeniz kıyısında yer alan Batum, Gürcistan’da başkent Tiflis ile birlikte en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerden biri. Artvin’in Hopa ilçesinden Sarp Sınır Kapısı’ndan yalnızca 20 dakika gibi bir sürede ulaşılabilen Batum, yılın her dönemi dünyanın farklı yerlerinden binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği, pasaporta ihtiyaç duymadan yalnızca kimlikle giriş yapabildiği bu güzel şehir yeni yıl döneminde de bir hayli hareketli oluyor.

Karadeniz’in engin maviliğine paralel uzanan kent sırtını yemyeşil dağlara uzatmış durumda. Türk Lirası’ndaki dramatik düşüşe rağmen Gürcistan hala yeme-içme ve konaklama konularında Türkiye’ye göre daha ekonomik sayılabilir.

GEZİLECEK YERLER

Yeni yılda Batum: Yeni yılda vize derdi olmadan çok da uzağa gitmeden alternatif arayanlar için Batum mantıklı bir seçenek. Yeni yıl gecesi şehrin dört bir yanında partiler düzenleniyor. Batum’un Avrupalı tarafını yansıtan yeni şehir bölgesi yeni yıl aydınlatmaları ve süslemeleriyle ışıl ışıl görünüyor.

Avrupa Meydanı’nda kurulan yeni yıl pazarındaki stantlar yöresel ürünler ve onlarca çeşit hediyelik alternatifle dolu. Gürcistan’ın yerel peynirleri mutlaka denenmeli. Yerel sanatçıların, dj performanslarının gerçekleştiği bu meydan yeni yıl coşkusu için inanılmaz bir deneyim sunuyor.

Ali ve Nino Heykeli: Batum’un en önemli sembollerinden biri Ali ve Nino Heykeli. Şehre gelen her ziyaretçinin mutlaka önünde fotoğraf çekildiği bu simgesel heykel bir aşk hikayesine dayanıyor aslında.

Gürcü sanatçı Tamara Kvesitadze tarafından yapılan heykel, tek parça halinde birbirlerine doğru gelip birleşiyor ve her 10 dakikada bir birbirinden uzaklaşıyor. Bu görkemli heykeli yaratma fikri, aynı adı taşıyan kitaptan Kurban Said’den gelmiş. Kitap, Azeri Müslüman Ali ile 1918’de Bakü’de bir soylu olan Gürcü Hristiyan kızı arasındaki romantik bir ilişkiyi anlatıyor.

Chacha Kulesi: Batum’da İzmir’den bir iz görseniz şaşırır mıydınız? Bence şaşırmayın. Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli’nin yanında yer alan kule, İzmir Saat Kulesi’ne benzerliğiyle dikkat çekiyor. Kulenin çeşmeleri haftada bir gün, 15 dakika boyunca akıyor. Bu ana denk gelirseniz şanslısınız.

Avrupa Meydanı: Gürcistan Avrupa Birliği’nin partneri arasında. Bir dönem NATO’ya girmek için de süreci başlatan Gürcistan bu nedenle Rusya’nın işgaline ve bombalamasına maruz kalmıştı. Bu nedenle Gürcüler için Avrupa aidiyeti büyük önem taşıyor.

Avrupa Meydanı, Batum’un kalbinde yer alan şehrin en önemli buluşma noktalarından. Meydandaki Astronomik Saati ve Medea Anıtı’nı mutlaka görün. Meydanı çevreleyen kafe ve restoranlarda dünyanın farklı noktalarından lezzetleri deneyimlemek mümkün.

Batum Botanik Bahçesi: Batum’da beni en çok etkileyen yerlerden biri Batum Botanik Bahçesi olmuştu. Sovyetler Birliği döneminde Rus bir botanikçinin çabalarıyla açılan bahçe, Batum kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

1912 yılında resmi açılışı yapılan botanik bahçesinde onlarca farklı bitki, asırlık ağaçlar ve muhteşem Karadeniz manzarası bulunuyor.

NASIL GİDİLİR?

Batum, Türkiye’den rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerden. İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanından haftanın 7 günü düzenli uçak seferleri var. Pegasus, Türk Hava Yolları ve Anadolujet Türkiye ile Batum arasında düzenli sefer yapan hava yolu şirketleri arasında.

Batum’a kara yoluyla gitmek isteyenlerin Artvin’in Hopa ilçesindeki Sarp Sınır Kapısı’ndan geçiş yapması gerekiyor. Kendi aracınızla geçebileceğiniz gibi, Karadeniz’in birçok şehrinden kalkan otobüs ve dolmuşlarla hem sınırı hem de Batum’a kadar gelebiliyorsunuz. Sınırı geçer geçmez dolmuş ve taksiyle kısa sürede Batum’a ulaşabiliyorsunuz.

Her ne kadar vizesiz bir destinasyon olsa da Batum’a seyahat etmek isteyenlerin 150 TL yurt dışı çıkış harcı ödemeleri gerekiyor.

konak-kentsel-donusum-mudurlugu

Konak’ta Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kuruluyor!

komut-fiyatlari

‘Eskiden tonla alırlardı şimdi sadece torbayla’