in ,

Seyahatte yeni akım: Dijitali takip etmek

Turizm anlayışı günümüzde dijital dünyada her geçen gün hızla yükselen bir sektör. Bir sosyal medya paylaşımının ardından yaşadığı şehirden kilometrelerce uzağa seyahat eden ve o kareyi yakalamak isteyenler şehirlerin en önemli sembollerini ziyaret ediyor. Turizm sektörü ve yerel yönetimler sosyal medyada paylaşılacak yeni simgeler

Pandemiyle birlikte seyahat deneyimi baştan aşağıya değişti. Bireysel seyahat edenlerin sayısı arttı, turizm alternatiflerine ilgi çoğaldı. Özellikle genç seyahat eden kitle Instagram, Tiktok, Facebook gibi sosyal medya platformlarının da etkisiyle bir fotoğraf karesi ya da video görüntüsünün peşinden kilometrelerce yol gidiyor.

Dünyada birçok şehirde sosyal medya paylaşımlarında kullanılmak üzere yeni semboller ve çekim platoları oluşturulurken şehirlerin tarihi ve sembol mimari yapıları sosyal medyada en çok paylaşılan yerler arasında bulunuyor.

Ülkemizden Ayasofya, Sultanahmet Camii, Boğaziçi Köprüsü, Kapadokya, Truva ve Pamukkale dünya çapında iyi bilinen yerler. Antik dünyanın 7 harikasından bu yana insanoğlu dünyadaki simge yapıları keşfetme merakı taşıyor. Ülkeleri ve şehirlerini sembolize eden yapılar her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

EN ÇOK FOTOĞRAFLANAN SEMBOL YAPILAR

Saat Kulesi, Konak, İzmir: İzmir’in en önemli sembolü olarak kabul edilen İzmir Konak Saat Kulesi, şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en çok fotoğrafladığı noktalardan biri.

1901 yılında, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına İzmirli Levanten mimar Raymond Charles Pere’ye yaptırılan kulenin saati dönemin Türk- Alman dostluğunun yanı sıra, iki hükümdar arasındaki şahsi dostluğun bir hatırası olarak, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edildi. Saat Kulesi’nin altında bulunan geniş odanın dört köşesindeki çeşmeler, kuleye aynı zamanda “Şadırvan” niteliği de kazandırıyor.

Pisa Kulesi, Pisa İtalya: İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde bulunan Pisa Kulesi, 1173’ten bu yana eğri yapısıyla şehrin simgesi halinde. Piazza dei Miracoli’de (Mucizeler Meydanı) bulunan binanın bitirildiği günden beri eğilmesinin sebebi yumuşak zemindeki çökme. Oldukça büyük bir yanlış hesaplamanın sonucu hata, kulenin her 100 yılda 0,7 santimetre eğilmesine neden oluyor.

Pisa’nın gücü ve zenginliğinin sembolü olarak Cenova ve Venedik’e karşı yapılan yapı, üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisiyle, 56 metre yüksekliğe sahip. 294 basamak sonra çıkılabilen, çanların bulunduğu 8. kat silindir şekliyle ilgi çekiyor. Bir dönem yıkılmanın eşiğine gelen yapı oldukça büyük bir proje sayesinde 45 santimetrelik bir düzeltme sonucu ayakta kalmayı başarıyor.

Sydney Opera Salonu, Sydney, Avustralya: Dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarından biri de Sydney Opera Binası. Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon’a 2003 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandıran bina, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor.

Opera binası, 2 bin 679 koltuklu Concert Hall, 1,547 koltuklu Opera Theatre, 544 koltuklu Drama Theatre, 398 koltuklu Playhouse ve 364 koltuklu Studio Theatre olmak üzere 5 tiyatro salonuna sahip. Toplamda bin odalı yapıda, çok sayıda soyunma odası, prova stüdyoları, 4 lokanta, 6 bar ve çok sayıda hatıra dükkanı da bulunuyor. Burası, gelenlere oldukça keyifli saatler sunuyor.

Golden Gate Köprüsü, San Francisco, ABD: San Francisco Körfezi’nin girişinde bulunan Golden Gate Köprüsü, şehrin en bilinen simgesi. Dünyadaki en uzun yedinci asma köprü olan yapı, 2.73 kilometrelik uzuluğa ve 235 m yüksekliğe sahip. Yapılma fikri 1872’e dayanan köprü, 1937 yılında hizmete açıldı.

Golden Gate Köprüsü yapımında, çok sayıda teknik zorlukların aşıldığı ve en yüksek ayak, en uzun yol, en kalın halat gibi rekorlar kırdığı biliniyor. Yapımı esnasında bir iskelenin düşmesinden dolayı 11 kişinin yaşamını yitirdiği de kayda geçen detaylardan. Taşıt trafiği için 6 şeride sahip köprü, kırmızı rengiyle ilgi çekiyor.

Köln Katedrali, Köln, Almanya: Kuzey Avrupa’daki en büyük Gotik kilise olan Köln Katedrali, şehrin tek simgesi durumunda. Almanya‘nın Köln şehrinde 1248’de yapımına başlanan katedralin yapımı 632 yıl sürerek, 1880 yılında açıldı. Yaklaşık 7 bin metrekarelik alanda 157 metrelik yüksekliğiyle bu muhteşem kilise, Birleşmiş Milletler, Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Mirası Alanları Listesi’nde yer alıyor.

Burasının bir diğer özelliğiyse, Papa XVI. Benedictus’un 2005’te düzenlenen Dünya Katolik Gençleri Günü’nde yaptığı konuşma. Papa bu konuşmasında, milyonlarca kişiye Köln’ün Hıristiyan alemi için kutsal bir şehir olduğunu, bunun da yüzyıllardan beri kemikleri katedralde bulunan Üç Kutsal Kral’ın neden olduğunu söyledi. Bu nedenle kilise, dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğruyor.

Akropolis, Atina, Yunanistan: Yunanistan’ın en önemli sembolü olan Akropolis, yüksek bir kayanın tepesinde bulunan oldukça büyük bir yapı. Mimari ve tarihi açıdan oldukça önemli olan yapı, çok sayıda antik yapı kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor. 152 metre yüksekliğe sahip alan, MÖ 3 binden günümüze kadar gelen kalıntılar arasında bulunuyor.

MÖ 5. yüzyılda yapımına devlet adamı Perikles tarafından başlanan yapı, çok sayıda ev ve bir kral sarayına sahip. İçinde Athena Parthenon Tapınağı, Propylaion kapalı girişi gibi farklı bölümler bulunan yapının önemli noktaları şimdilerde rahatlıkla görülebiliyor. Ayırca burada, 1980’den beri restorasyon çalışmaları da devam ediyor.

Eyfel Kulesi, Paris, Fransa: Tüm dünyada aşıklar şehri Paris’in sembolü olarak bilinen Eyfel Kulesi, 325 metrelik bir demir kule. İsmini tasarımcısı Gustave Eiffel’den alan yapı, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları için düzenlenen EXPO 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa ediliyor. Yapımında 3 bin işçinin çalıştığı kulenin tepesine toplamda 1,665 basamakla çıkılıyor. Günümüzde, bu kadar çok basamağı çıkmak istemeyen ancak muhteşem manzarayı görmek isteyen ziyaretçiler için asansörler de mevcut.

Yapıldığı dönemde sadece 20 yıl için izin alınan kulenin, iletişim için uygun yüksekliğe sahip olması ve Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığı içi sökülmeden kalmasına izin veriliyor. Parisliler’in Demir Bayan olarak adlandırdıkları Eyfel Kulesi, dünyanın en güzel mimari yapıların biri olarak kabul edilerek, her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

riza-kayaalp-bronz-madalya-icin-mucadele-edecek

Rıza Kayaalp 5. kez Dünya Şampiyonu oldu

“Bizim kırmızı çizgilerimiz var!”