Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), Türkiye siyasi arenasında üçüncü kez kuruldu. Yargıtay'ın resmi internet sitesine göre, SHP'nin 28 Haziran 2024 tarihinde kurulduğu bildirildi. Partinin genel merkezi ise Ankara'nın merkezi konumlarından Karanfil Sokak olarak belirlendi.

SHP'nin tarihi, ilk olarak 1995 yılında Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshederek CHP'ye katılmasıyla başlıyor. Ancak 2002 yılında Karayalçın, SHP'yi yeniden kurarak CHP içinde Deniz Baykal muhaliflerini bir araya getirmişti. Karayalçın daha sonra CHP'den ayrılarak 2009 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmuş ve genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün'e devretmişti. Ergün döneminde SHP, 2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile birleşmişti.

Bu yeni kuruluş, SHP'nin üçüncü kez sahneye çıkışı olarak kaydedilmiş oldu.

Geçtiğimiz sene, SHP'nin yeniden kurulacağı iddialarına karşı çıkan Murat Karayalçın, şu açıklamaları yapmıştı: "Benim için kırmızı çizgi CHP'nin bütünlüğüdür ve bunu zora sokacak, halel getirecek hiçbir girişimi kabul etmem. Son Genel Başkan olarak SHP'nin yeniden açılmasını düşünenler varsa, bunun yanında olmam ve doğru bulmam."

“Cumhur İttifakı” kardeşliği ile buluştular “Cumhur İttifakı” kardeşliği ile buluştular

SHP'nin yeniden kurulması, Türkiye siyasi hayatında yeni dinamiklerin ortaya çıkmasına ve parti içi dengelerin yeniden şekillenmesine neden olabilecek önemli bir gelişmedir.

Kaynak: Halk TV