in ,

Sıfır otomobil satışında Türkiye sondan ikinci

Döviz kuru hareketliliği otomobil piyasasını etkilemeye devam ediyor. Piyasa uzmanları, “Dolara para yatıran vatandaş zarar ettiği için piyasalar beklemede” diyor

Türkiye’de yükselen döviz kurları ve Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) gelen zamlar vatandaşın yeni otomobil almasının önünde adeta engel oluşturdu. Türkiye, Avrupa’da kişi başına en az sıfır otomobil satışının yapıldığı ülkeler arasında.

Peki, Türkiye’de 2021 yılında ne kadar sıfır otomobil satışı gerçekleştirildi? Hangi Avrupa ülkeleri, 2021’de daha fazla sıfır araç satışı yapabildi? Korona virüs süreci, tedarik sıkıntıları ve çip krizleri ile geçerken, Avrupa’da otomobil satışları 2021 yılında gerileme yaşadı. EBS Danışmanlık’ın verilerine göre, Avrupa’da sıfır otomobil satışları 2020 yılına göre yüzde 1,53’lük düşüş gösterdi. Avrupa genelinde 2021 yılında 11 milyon 700 bin adet sıfır araç satıldı. Türkiye, 2021 yılında Avrupa’da en çok sıfır otomobilin satıldığı 6. ülke olmasına rağmen, kişi başına düşen sıfır otomobil konusunda Avrupa’da son sıralarda yer alıyor.

SONDAN İKİNCİYİZ

EBS Danışmanlık’ın verilerine göre, Avrupa’da kişi başına en az otomobilin düştüğü ülke olan Türkiye’de 2021 yılında kişi başına gerçekleştirilen sıfır otomobil satışı da son sıralarda yer aldı. Türkiye’de 2021 yılında her bin kişiye düşen sıfır otomobil satışı 6.76 adet olarak gerçekleşti. Türkiye, Avrupa’da 2021 yılında sıfır otomobil satışında 6. sırada yer alsa bile, nüfusa oranla bakıldığında 31 ülke arasında 29’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’de 2021 yılında toplam 561 bin adet sıfır otomobil satışı gerçekleştirildi.

HAREKETLİLİĞİN ETKİSİ

Satışlarda yaşanan bu yüksek düşüşün döviz kurunda yaşanan oynaklık nedeniyle hali hazırda devam ettiğini belirten Otokent Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda ikinci el galeri işletmecisi Erkan Kuşdemir, diğer yandan vatandaşın Euro ve dolara çevirdiği TL’yi hala döviz bazında elinde tuttuğunu öne sürdü. Kuşdemir, ‘vatandaş zarar etmemek adına bekliyor” dedi. Kuşdemir, “25 Aralık’tan bu yana telefonlarımız dahi çalmıyor. Araba satışları bıçak gibi kesildi. Fiyatlar çok yüksek. İnsanlar birikimini altına ve dolara çevirdi. Paramız artacak dediler ters düşüş yapınca elinde kalan kaldı. 100 bin liraya aldığı dolar oldu 70 bin lira. Kimse 30 bin lira zarara bozdurmak istemiyor. Elinde tutuyor. Böyle olunca piyasada para dönmüyor. Alan ve satan yok bu nedenle. Bu zararı dolar ve altın bir daha yükselirse yastık altındakiler bozdurulduğunda piyasa canlanır. İkinci elde de durum aynı. Sonuç olarak döviz hareketliliği hala araç satışlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk/Özel Haber

bjk-eski-yoneticisi-ve-ece-erkenin-esi-avukat-safak-mahmutyazicioglu-silahli-saldirida-hayatini-kaybetti

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili yeni gelişme! Emniyetten açıklama

paypal-altinci-kez-meclis-gundeminde

PayPal altıncı kez Meclis gündeminde