İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Engin Polat ve Dilan Polat haklarında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi", "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" ve "Vergi kanununa muhalefet" suçlarından soruşturma başlatmıştı.

Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli 5 Kasım tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

AYLIK TUTUKLULUK İNCELEMESİ YAPILDI

Yaklaşık 6 aydır cezaevinde tutuklu olarak bulunan Dilan ve Engin Polat çiftinin de aralarında bulunduğu şüphelilerin aylık tutukluluk incelemesi gerçekleştirildi. Savcılık, dosyayı aylık tutukluluk incelemesi yapması adına İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğine gönderdi.

KENDİSİ İÇERDE KARDEŞLERİ DIŞARDA

Dosyayı inceleyen Hakimlik, Dilan ve Engin Polat çifti hakkında, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanma" ve "Yasadışı bahis" suçları bakımından tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Dilan Polat'ın kardeşleri Can Doğu ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 11 şüpheli ise tahliye edildi.

Despina Vandi Çeşme’de konser vermekten vazgeçti Despina Vandi Çeşme’de konser vermekten vazgeçti

"KUVVETLİ ŞÜPHE" REDDİ

Hakimlik şüpheli Dilan Polat için her ne kadar adli kontrol talebi edilmişse de dosyanın mevcut durumu, dosyaya girmiş olan İstanbul Sektörel 3. Denetim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan aklama suçu incelemesi ve araştırma görevine dair değerlendirme raporunun ön mütalaa mahiyetinde olduğu ve şüphelinin rapor kapsamında isnada konu suça ilişkin kuvvetli şüphe barındırdığını vurguladı ve Dilan Polat'ın adli kontrol talebini reddederek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

"ADLİ KONTROLLE DE SAĞLANABİLİR"

Dilan Polat'ın kardeşleri şüpheliler Sıla ve Can Doğu ile birlikte Gökay Bekar, Halit Polat, Harun Abak, Metin Yılmaz, Mustafa Özalp, Nilgün Yılmaz, Uğurcan Ayyıldız ve Zekai Tepe hakkındaki adli kontrol taleplerini kabul eden Hakimlik, dosyadaki mevcut delil durumunun şüpheliler açısından büyük ölçüde toplanmış olması, şüphelilerin eylem ağırlıkları ve yoğunlukları değerlendirildiğinde tutuklulukta geçen süre, son olarak 11 Nisan 2024 tarihinde Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı İstanbul 3. Denetim Daire Başkanlığı tarafından aklama suçu incelemesi ve araştırmasına görevine dair ön rapor, şüpheliler hakkında yapılan soruşturma evrakı kapsamı değerlendirildiğinde şu aşamada tutukluluk halinin devamı halinde ölçülülük ilkesine aykırılık unsurunun gündeme gelebileceği ve adli kontrolle de tutukluluktan hedeflenen amacın gerçekleştirilebilir olduğu gerekçeleriyle şüphelilerin tahliyesine karar verdi.

SILA DOĞU 'DİLAN' DİYE HAYKIRDI!

Dilan Polat'ın kız kardeşi Sıla Doğu tahliye oldu. Sıla Doğu gözyaşları içinde tahliye oldu. Sıla Doğu 'Dilan' diye haykırdı.

Kaynak: Sabah