Safanur ÖZTÜRK- EGE TELGRAF/ Sinüzit iltihaplanması, yaygın bir sağlık sorunu olmakla birlikte, tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açabildiğini açıklayan uzmanlar, sinüslerdeki enfeksiyonun göze ve kafa içi dokulara yayılması, ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söylüyor. Sinüzit, yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen, tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyonun göz ve kafa içi dokulara yayılması durumunda iltihaplanma, apse ve görme kaybı gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Sinüzit belirtileri görüldüğünde hemen tedaviye başlanması, komplikasyon riskini azaltmak için kritik öneme sahiptir.

Kasıktan girilerek beyin ameliyatı yapıldı Kasıktan girilerek beyin ameliyatı yapıldı

SİNÜZİT NEDİR VE NASIL BELİRTİLER GÖSTERİR?

Sinüzit, sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sinüzit belirtileri genellikle soğuk algınlığı sırasında veya burun örtüsü şiştiğinde, burun aktığında ve sümükle dolduğunda görülür. Bu durumlarda yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde baş ağrısı meydana gelebilir. Sinüs enfeksiyonu bu ağrıların ana nedenidir.

SİNÜZİT AĞRISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Sinüzit ağrısı baş, alın, şakak bölgesi, omuz, diş ve damak ya da buruna yayılan ağrılar olarak kendini gösterir. Sinüzit ağrısını hafifletmek için ağrı kesici kullanmak, bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve sinüsleri boşaltmaya yardımcı olan burun spreyleri veya damlaları kullanmak önerilir. Ayrıca, zencefil, soğan, nane çaylarının tüketilmesi, alın ve göz altı bölgesine masaj uygulamak ve tuzlu su ile burun temizliği gibi yöntemler de sinüzit semptomlarını hafifletebilir.

SİNÜZİT KOMPLİKASYONLARI: GÖZ VE KAFA İÇİ DOKU İLTİHAPLANMALARI

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Gökhan Altın, sinüzite bağlı komplikasyonların nadir olduğunu, ancak sinüslerdeki enfeksiyonun hızla göze ve kafa içi dokulara yayılabileceğini belirtti. Enfeksiyonun göze yayılması durumunda göz çevresinde iltihaplanma, apse oluşumu ve hatta görme kaybı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

SİNÜSLERİN TIKANMA NEDENLERİ

Sinüslerin iltihaplanmasına birçok faktör neden olabilir. Yapısal olarak eğik burun orta bölmesi, kırık burun, polipler ve tümörler gibi durumlar sinüs tıkanıklığına yol açabilir. Ayrıca, sigara dumanı, soğuk algınlığı, alerjiler, kirli hava ve kuru hava gibi çevresel faktörler de sinüslerin tıkanmasına neden olabilir.

SİNÜZİT VE GÖZ SAĞLIĞI

Sinüzitin göze etkileri ciddi olabilir. Dr. Gökhan Altın, sinüslerdeki enfeksiyonun göz çevresine yayılması durumunda iltihaplanma ve apse oluşumunun yanı sıra görme kaybı gibi ciddi komplikasyonların meydana gelebileceğini vurguladı. Bu tür komplikasyonlar nadir olsa da, sinüzit belirtileri görüldüğünde hemen tedavi edilmesi büyük önem taşır.

EVDE SİNÜZİT AĞRISINI HAFİFLETME YÖNTEMLERİ

Evde sinüzit ağrısını hafifletmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Sıcak suyun içine nane karıştırarak buhar uygulaması yapmak, kaynamış suya toz kekik ekleyerek kekik çayı tüketmek ve toz zencefil ile süt karışımını içmek bunlardan bazılarıdır. Ayrıca, nane yağı, çay ağacı yağı ve okaliptus yağı gibi uçucu yağlar ile yapılan soğuk masajlar da sinüzit ağrısını hafifletebilir.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ VE TEDAVİ SÜRECİ

Sinüzit belirtileri arasında sarı veya yeşil renkte burun akıntısı, ağız kokusu, yüzde ağrı ve basınç hissi ile uzun süren burun tıkanıklığı yer alır. Sinüzit teşhisi konan bireylerin, sıcak banyo alarak sinüslerini nemlendirmeleri, yeterli miktarda su içmeleri ve bağışıklık sistemlerini güçlendiren besinler tüketmeleri önerilir. Bitki çayları içmek de iyileşme sürecine olumlu etki edebilir.

Kaynak: EGE TELGRAF