in ,

“Siyaset elini çekerse taahhüde gerek kalmaz”

Sağlık Bakanlığı’nın taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçirilen yaklaşık 200 bin çalışanı tehdit gibi taahhütname imzalamaya zorladığı iddia ediliyor

ahmet-dogruyol

Sağlık Bakanlığı’na bağlı başta hastaneler olmak üzere diğer birimlerde taşeron olarak çalışmakta iken, 375 sayılı Kanun Hükmü’nde Kararname’ye eklenen geçici 23 üncü madde ile sürekli işçi kadrolarına geçirilen yaklaşık 200 bin çalışana Sağlık Bakanlığı’ndan iki tutanakla işten atılabilmelerinin önünü açan taahhütname imzalatılması tepkilere neden oldu.

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, “İmzalatılmaya çalışılan taahhütname, hak, hukuk, adalet ve liyakatin sıkıntılı olduğu şu ortamda, İş Kanunu’na, Sendika kanununa aykırı olup, kurumlarda karmaşadan başka bir şey getirmeyecektir” dedi.

 KANUNLARA AYKIRI

375 sayılı KHK ile kadroya alınma aşamasında emekliliği gelenlerin emekli edilmesi, terör örgütüne üye olma gerekçesiyle ihraçların olması, başka iş imkanı bulanların ayrılması ve temizlik personeli olup ta görevleri dışında veri kayıt, klinik destek, hatta bazı kurumlarda hastanın tıraşına kadar yaptırılması sahada çalışanın azalmasını maalesef temizlik hizmetlerinin aksamasını beraberinde getirdiğini kaydeden Doğruyol, “Adaletin olmadığı ortamda ucu açık olan, işi savsaklama, kapsamlı iş tarifi gibi ifadelerle iki tutanakla iş akdinin sonlanması iş kanununa aykırıdır. Bu tür ucu açık olan tanımlamalarda işçilerin görevlerini layıkıyla yapsalar da kendilerini güvende hissetmeleri mümkün değildir. Bugün A iktidarı kendi yandaşlarını, yarın B iktidarı kendi yandaşlarını korumaya çalışırsa, çalışanlar arasında adaletin iş huzurunun olmayacağı bugünden görülmektedir. Siyasi desteği olmayan ya da siyaseti kullanmayan personel her türlü işi yaparken, arkası olmayan  personel de maalesef üç kişinin yapacağı işi yapmaktadır.

‘Uygulamadan bir an önce vazgeçilsin’

Sağlık Bakanlığı eğer söz konusu arkadaşlarımızı çalıştırma amaçlı böyle bir girişimde bulunuyorsa, öncelikle siyasetin kurumlardan elini çekmesi gerekmektedir. Özellikle devlet hastanelerinde çalışan işçi kadrosundaki, A partisi il başkanının, bilmem hangi milletvekilinin yakınıyım diye iş yapmayan personeli sorgulamak lazım. Sağlık Bakanlığının personele imzalatmaya çalıştığı taahhütname, hak, hukuk, adalet ve liyakatin sıkıntılı olduğu şu ortamda, İş Kanunu’na, sendika kanununa aykırı olup, kurumlarda karmaşadan başka bir şey getirmeyecektir düşüncesindeyiz. Uygulamadan bir an önce vazgeçilmesinde yarar vardır” diye konuştu.

 

Egekaf

Egeli üniversiteler gençler için el ele verdi

delegasyon-evde-kavga-etmeyelim-talebine-uydu

“Delegasyon, ‘Evde kavga etmeyelim’ talebine uydu”