in ,

‘Siyaset için değil İzmir için birliktelik’

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen il başkanları toplantısını değerlendirdi, gündeme damga vuracak mesajlar verdi

siyaset-icin-degil-izmir-icin-birliktelik

İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar kentin, siyaset gündemini değerlendirdi. Kırkpınar, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen il başkanları toplantısını yorumladı, hazırladığı dosyanın detaylarını paylaştı… Karşıyaka Stadı’nın adı için ‘Zübeyde Hanım‘ önerisinde bulunan Kırkpınar, ayrıca partisinin kongre süreci hakkında da önemli mesajlar verdi.

Geçtiğimiz günlerde kent içinde çok konuşulan bir toplantıda yer aldınız. Siyasi partilerin il başkanları bir araya geldi… Öncelikle bu toplantıyı değerlendirmekle başlayalım…
İlk defa İzmir’i yerelde yönetenlerle, hükümet kanadının ve muhalefetin il başkanları kentin sorunları için bir araya geldi. Hem sorunların tespiti hem de ihtiyaç doğrultusunda taleplerin dile getirilmesine fırsat veren bir ortamın yaratılması adına çok önemsediğim bir toplantıydı. O gün de dile getirdiğim gibi böylesi bir toplantının yapılması gerektiği fikri ilk kez benden çıkmıştı. CHP İzmir İl Başkanı Sayın Deniz Yücel Bey’in partimizi ziyaretinde yaptığım açıklamada ‘İnşallah 4 il başkanı bir araya geliriz’ diye düşünmüştüm. İzmir hep ilklerin şehriydi. Ben bu toplantıdan memnunum. Bu toplantıların ilki böyle gelişti. İkincisinin çok daha verimli geçeceğini düşünüyorum. En azından birinci toplantıda dile getirilmiş beklentilerin aldığı mesafe nedir bu sefer onları tartışacağız. Başlamış olanların devamını, devam etmekte olanların da sonlandırılması yönündeki taleplerimizi de birbirimizle paylaşarak yerine getirmeyi hedefliyoruz. İnşallah, İzmir için bir şeyler çıkar. Çünkü İzmir bütün partilere oy vermiş insanların yaşadığı bir il. İzmir’in kendi demokrasi anlayışı var ve çok farklı. Bu kent çok farklı bir yer ama İzmir’in sorunları tek. Bu sorunları aşmak için de bütün siyasi partilerin yereldeki il başkanları bunları yaparsa sanıyorum ki yukarıda da karşılık bulur. Parlamentoda da hizmet anlamında bu işbirliğimiz devam eder.

Her başkan projeleriyle sofraya oturdu. Sizin de bu konuda geniş kapsamlı bir çalışmanız olduğunu biliyoruz. İYİ’lerin dosyasında hangi projeler vardı?
Kent merkezi ile ilgili farklı projelerimiz vardı. Kent hayatı ile ilgili sıkıntı yaratan ve çözülmesi gereken başta trafik ve ulaşım konusu olmak üzere, yenilenmesine ihtiyaç duyulan altyapı konuları vardı. Bunların dışında Çiğli’deki Kaklıç Havalimanı’nın yeniden sivil uçuşa açılmasını gündeme getirdik. Bu bana göre çok önemli bir mesele. Dikili, Bergama, Kınık, Soma… Manisa‘da havalimanı yok. Aliağa, Menemen… Artık bu şehrin hinterlandı genişledi. İlçeler arasında bir boşluk kalmadı. Kuzey ve güney hattı olarak şehir ikiye bölündü. Kuzey hattında yaşayanlar hava ulaşımı konusunda büyük sıkıntı yaşıyor. Dolayısıyla Kaklıç Havalimanı’nın hem şehrin bir zenginliği olacağına inanıyorum hem de zorluk çeken, bu konuda yeteri kadar hava ulaşımında faydalanamayan, kuzey hattında yaşayan insanlarımız, zorlukla karşılaştıklarında hava yolunu tercih etmediklerini biliyorum. Bu hem şehre yeni bir katma değer yaratır hem de ulaşım konusundaki insanların beklentilerine karşılık getirir.

Bir diğer dikkat çeken öneriniz Karşıyaka Spor Kulübü ve stadı ile ilgiliydi…
İzmir’in en eski spor kulüplerinden biridir, hatta en eskisidir. Altay stadyumuna kavuştu, Göztepe kavuştu, Buca’nın zaten kendine ait stadyumu vardı. Karşıyaka ne yaptı da onun stadı yıkıldı tam yapılacakken bu kadar zaman ertelendi? Karşıyakalı stadını istiyor. Ben bir Karşıyakalı olarak ve geçmiş dönem Karşıyaka Spor Kulübü‘nde as başkanlık yapmış biri olarak söylüyorum, futboldaki başarısını da yeniden görmek istiyoruz. Basketbol takımı şu anda gayet iyi gidiyor ama futboldaki başarısının da artmasını istiyoruz. Yerinde yapılacak 15 bin kişilik bir stadyum Karşıyakalılar için yeterlidir. Stadın adı da Zübeyde Hanım Stadı olsun istiyorum. Bu kendi kişisel fikrim ve arzum… Bunun dışında bu toplantıya saatler kala bilgim olduğu için böyle bir toplantıya hazırlık olsun diye değil ama öncesinde de ilçe başkanlarımızdan kendi ilçelerindeki yerel yönetimden beklenen taleplerini veya hükümetin bakanlık ya da taşra teşkilatına bağlı hizmetlerin yeterliliği tartışılan yerler ve talepler nelerdir toplayıp bir dosya yapmıştık. 30 ilçenin tamamından temel problemler, öncelikler ve daha sonrasında da geliştirilebilecek konular hakkında geniş bir dosya sunduk.

Toplantının daveti size ne zaman yapıldı?
Geçtiğimiz hafta Kerem Ali Bey arayıp buluşmak istediklerini söyledi. Biz de yoğunluktan dolayı bir sonraki haftanın daha uygun olacağını söyledik. Haftanın ilk günü yani pazartesi günü arayıp ‘Yarın akşam olabilir mi?’ dedi ve biz de kabul ettik.

Toplantının asıl amacının 4 il başkanının bir araya gelmesiydi ancak son dakika MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’in rahatsızlığı nedeniyle katılım gösteremeyeceğini öğrendik. Umarız en kısa zamanda iyileşir ancak bu bilginin ardından kamuoyunda bir takım iddialar da yer aldı. Sayın Şahin’in il başkanları buluşmasını Kızılcahamam Kampı’nda Genel Merkez yetkilileriyle paylaştığı ve katılmaması yönünde talimat aldığı ileri sürüldü. Bu konuda söyleyeceğiniz bir şey var mı?
Ben MHP İzmir İl Başkanı Sayın Veysel Şahin‘in bu toplantıya katılamayacağını toplantıya girerken öğrendim. Kerem Ali Bey, kendisinin Ankara’da bir seyahati olduğunu ve orada gribal bir enfeksiyona yakalandığını söyledi. Bu konu içeride de konuşuldu. Ben de toplantıda Kerem Ali Bey’den geçmiş olsun dileklerimizi iletmelerini istedim sonra dışarıda da basın mensupları aracılığı ile şifa dileklerimi paylaştım. Sorunuzun ikinci bölümüne aslında bir şey demek istemem. İYİ Parti İzmir İl Başkanı olarak genel merkezden ya da Genel Başkan’dan bir olur alarak bu toplantıya gitmedim. İzmir’de yaşayan bütün partiler olarak kentin problemlerine bakıyoruz. Katılan üç il başkanının partileriyle ilgili bir sıkıntıları yok. İzmir’de varsa bir sıkıntı bütün herkesindir. Meselenin bu boyutuyla bakıp çözümlemeye de bu açıdan yaklaşılmalı.

Toplantıda belirli periyotlarla bu buluşmaların devam edeceği söylenildi. Hatta telefon üzerinden de iletişim kurulacağı belirtildi. Biliyorsunuz WhatsApp grupları bu dönemin gündeminde. İl başkanları arasında da bir WhatsApp grubu kurulur mu?
İl başkanları arasında WhatsApp grubu kurulması… Öyle bir şey yok biz böyle bir grup kurmadık. WhatsApplaşacak bir şey de yok. Konuları birbirimize telefon açarak bildirme kararı aldık. Bir problem var Deniz Bey’i arayacağız, bir problem var Kerem Ali Bey’i arayacağız. WhatsApp grupluk bir şey yok.

Siyasette adeta Fair Play rüzgarları esti. Bu ilerde partiler arasında bir siyaset yapmaya engel olabilir mi?
Sanmıyorum. Biz birbirimizin rakibiyiz. Zaten orada da farklı kurumsal kimliklerle bir araya geldik. İttifak bir zaruretten kaynaklıdır. Bizim ittifaktan muradımız tekrar parlamenter sisteme geri dönmektir. Olmazsa olmazımız başat projemiz bu. CHP ile İYİ Parti‘nin ittifakı ya da MHP ile AK Parti‘nin ittifakının nereye kadar gideceği konusunda benim fikir beyan etmem doğru olmaz. Tabi ki her siyasi partinin kendi programları var, felsefesi, oturduğu sosyolojik kesim, vaatleri ve çözüm önerileri var. Birbirimize siyaset yapacak değiliz, İzmir için bir araya geldik ve kentin temel problemleriyle ilgili neler yapabiliriz, nerelerde bu koordinasyon ve senkronizasyon sağlanır da hedefe ulaşırızın peşindeyiz.
Bu sadece diğer konularda birbirimizle fikir alışverişi yapmadığımız anlamına gelmesin. Mesela ben sağlıkla ilgili çok büyük sıkıntılar yaşandığını Kerem Ali Bey’e ilettim. Uzman doktor sıkıntısı var bu şehirde. Nöroloji ve kardiyoloji uzmanlarına ihtiyacımız var. Hava kirliliği ve çevre kirliliği ile ilgili sıkıntılar da var. Bunlarla ilgili fikir alışverişi yaptık. Aliağa Sanayi Bölgesi‘nden kaynaklı Menemen Ovası‘nın zarar görmesi ya da Gediz Nehri’nin sulamayla toprağı zehirlemesi ile ilgili ölçümler yapılması ve bunun da kamuoyuna paylaşılması lazım.

Biraz da parti özeline dönelim. İYİ Parti’de de bir süreç hazırlığı var. Siz de daha önceden kongrede yeniden aday olarak yola devam etme isteğiniz olduğunu duyurmuştunuz. Şu anda çalışmalar nasıl gidiyor?
28 Aralık’ta ilçe delege seçimlerinin yapılması yönünde talimat geldi. Onun neticesinde 7 ilçemizde ilçe delegeleri tespit edildi ve yasal süre tamamlandı. Diğer ilçelerde de her üye delege sayıldığı için adaylar çıkar ve yarış olur. 15 ve 16 Şubat, 22 ve 23 Şubat ile 1 Mart’ta kongrelerimiz var. Genel merkezden de olur aldık, 22 Mart’ta da il kongremizi yapacağız.

Tüzükte dikkat edilmesi gereken bir madde var mı?
Yok, ilçe başkanlığı için sadece 20’de 1 üyeyi toplar ve aday olduğunuzu söylersiniz. Prosedür bu kadar.

Sürecin nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?
Teşkilatlar çok dinamik. Heyecan yüksek, ben her ilçe kongresinin bir şölen havasında geçeceğine inanıyorum. Ben il kongresine aday olduğumu açıkladım. Başka adaylar da çıkabilir. Bu bizim partimizin zenginliğidir. Kongrelerimizde delegemiz bizi seçerse 23 Mart’ta nasip olursa mazbatamızı alırız. 24 Mart’tan itibaren start verilecek. Bütün ilçelerde, ilçelere bağlı mahallelerde nereye gidilebiliyorsa oraya gideceğiz. İzmir’de ayak basılmadık yer bırakmayacağız.
Ben kongrelerimizin hem büyük bir sükunet hem de şölen havasında geçeceğine inanıyorum. Arkadaşlarımızın inançları benim de inancım. Bu iş İYİ olacak. İYİ Parti bana göre iktidara yürüyor. İktidarın tek alternatifi biziz. AK Parti’nin boşaltıp çekileceği alanı ancak ve ancak Türkiye’de millet tarafından zaruretten kaynaklı kurulan bir parti dolduracaktır. Biz milletle buluşacağız, bu millet de İYİ Parti’yi iktidara taşıyacaktır.

Yağmur GÜLÜ / Özel Haber

altaydan-106nci-yila-coskulu-kutlama

Altay’dan 106’ncı yıla coşkulu kutlama

sasalidaki-maymun-ve-lemurlar-cerez-ve-kuru-meyveyle-besleniyor

Maymun ve lemurlar, çerez ve kuru meyveyle besleniyor