Berna SEVER- EGE TELGRAF/ Ihlamur, uzun yıllardır sağlık için kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Ihlamurun sağlık faydaları, düzenli ve kontrollü tüketildiğinde ortaya çıkar. Ancak, özellikle hamilelerin ve bazı kronik hastalıkları olan bireylerin ıhlamur tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Hem lezzetli bir içecek olarak tüketilen hem de çeşitli sağlık sorunlarına çare olarak kullanılan ıhlamurun faydaları konusunda uzmanlar açıklamalarda bulundu.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ihlamur, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk algınlığı ve gripten korunmada etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

2. Rahatlatıcı ve Uyku Düzenleyici Etki

Sosyal izolasyon tehlikesi büyüyor! Sosyal izolasyon tehlikesi büyüyor!

Ihlamur, içerdiği doğal bileşenler sayesinde sakinleştirici ve uyku düzenleyici etkilere sahiptir. Özellikle stresli ve gergin zamanlarda içilerek rahatlama sağlar. Aynı zamanda, uykusuzluk sorunu yaşayanlar için de yardımcı olabilir.

3. Sindirimi Düzenler

Ihlamurun sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Sindirimi kolaylaştırır, mide kramplarını ve sindirim sorunlarını hafifletir. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşayanlar için ıhlamur çayı içmek faydalı olabilir.

4. Antioksidan Özellikler

Ihlamur, antioksidan bakımından zengin bir içecektir. Vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltır ve yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir. Bu nedenle, düzenli olarak tüketildiğinde cilt sağlığını destekler.

5. Soğuk Algınlığına Karşı Etkili

Ihlamurun soğuk algınlığına ve boğaz enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Boğazı yumuşatıcı ve iltihap giderici özellikleri sayesinde boğaz ağrısını hafifletir ve öksürüğü azaltır.

Kaynak: EGE TELGRAF