in ,

Sokağa çıkma yasağı çiftçiyi vurdu: Ürünler hal kapılarında kaldı!

Dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından daha önce yola koyulan tonlarca tarım ürünü yüklü kamyonlar İstanbul başta olmak üzere kent hallerinin kapılarında kala kaldı

urunler-hal-kapilarinda-kaldi

İçişleri Bakanlığı tarafından 30 büyükşehir ve Zonguldak ilini ilgilendiren 2 günlük sokağa çıkma yasağı İzmir’deki çiftçiyi vurdu.

Kentin tarım kalelerinden biri olan Menemen Ovası’ndaki çiftçinin, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli kentlere hafta sonu ulaşması için hazırlayarak gönderdiği tarım ürünü yüklü kamyonlar hallerin kapısında kaldı. Menemen Ziraat Odası Başkanı Karagöl, gıdaya çok ihtiyaç duyulan böyle bir dönemde tonlarca ürünün telef olacağını belirterek, bu zararı kim karşılayacak diye sordu. İzmir içinde de semt pazarlarına gitmek için hazırlanan mallar ile dikim için tarlaya getirilen fidanlar da güneşin altında bozulmayı bekliyor.

‘2 GÜNE ÇÜRÜR’

Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, cuma günü, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere hallere ulaştırmak için çok sayıda kamyonun yüklenerek yola çıktığını belirtip “Ispanağından baklasına tonlarca tarım ürününden bahsediyoruz.  Ancak iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi, mallar hallere ulaştı fakat teslim alabilecek kimse yok. Çünkü haller kapalı. Ürünler teslim edilemedi, kamyonlar ortada kaldı. Geç saatte alınan bu karar dolayısıyla mallar telef olacak, bu sebze, meyve iki gün kamyonların kasasında bekleyemez çürür. Ankara’yı, yetkilileri arıyorum saatlerdir ancak kimseye ulaşamıyorum. Aldığımız bilgi hallerin önünde kamyonların beklediği yönünde” dedi.

‘FİDELER DE YANACAK’

Diğer yandan semt pazarlarının da kapandığını hatırlatan Başkan Karagöl, Menemen’de bine yakın kamyonetin de bu pazarlara gitmek üzere hazırlandığını ancak bunların da yüklü şekilde kaldığını aktardı. Tarlada fidelerin yanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığının da altını çizen Karagöl, şu ifadeleri kullandı “Pazarlar kapandı. Köylümüz, çiftçimiz İzmir’deki semt pazarlarında tezgah açarak ürünlerini satıyordu. Menemen’de belki bine yakın kamyonet aynı şekilde mal yüklenerek normalde yarın kurulacak olan pazarlara gitmek üzere hazırlanmıştı. Bu ürünler çıkamıyor şuan, araçlar yüklü evlerin önünde bekliyor. Bunlar da bozulacak. Biliyorsunuz ayrıca ekim dönemindeyiz. Tarlalara dikilmek üzere fidanlar, tohumlar getirilmişti bunlar yine işleme konmadan kaldı, öylece bekliyor. Çiftçilerimiz arıyor, tarlada domates fidelerinin kaldığını söylüyor. Fidan firmalarından gene bize ulaşıyorlar şuan, dün tarlaya gitmek için sarılan birçok fidan gene kamyonlarda bekliyor. İki gün güneşin altında bu fideler de yanarak kullanılamaz hale gelecek.”

‘TARIM ANİ KARARLARI KALDIRMAZ’

Şimdi çiftçimizin malları ne olacak diye soran Menemen Ziraat Odası Başkanı Karagöl, “Bu mallar çürüyecek. Anlaşılıp kullanılan kamyonların ücretleri nasıl ödenecek? Biz bu karar yanlış demiyoruz ancak önceden bilgi verilmeksizin böyle bir adım atılması çok yanlış sonuçlar doğuruyor.  Önceden bilgi verilseydi, bu illere gönderilecek mallarla ilgili farklı düzenlemelere gidilirdi. En azından tarım gibi kritik bir konu göz önüne alınarak adım atılmalıydı. Bu ani karar en çok biz çiftçileri vurdu diyebiliriz. Tarım şuan, anlık, yarını düşünülmeksizin verilen kararları kaldırabilecek bir durumda değil. Çok ciddi bir krizle, virüsle mücadele ediyoruz. Sağlık Bakanlığı çalışanlarımız büyük bir çaba gösteriyor. Ancak bu çabayla birlikte verilen kararların da ekonomiyi yönetenler tarafından iyi düşünülerek verilmesi gerekiyor. Bugünler de en çok gıdaya ihtiyaç duyuyoruz hepimiz, yarın daha zor günlerde bugün bozulan bu malları arayacağız. Biz ‘Seneye’ der, gelecek yıl para kazanmaya düşünürüz. Burada önemli olan vatandaşımızın gıdaya ulaşımında sorun yaşanmaması” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş/ Özel Haber

bucada-ekmek-dayanismasi3

Buca’da ekmek dayanışması

aliagada-her-mahalleye-ekmek

Aliağa’da her mahalleye ekmek!