in ,

Sokak hayvanları için 71 yaşında veterinerlik bölümünü bitirdi

Samsun’da, yaşayan 71 yaşındaki emekli öğretmen Fevzi Uyar, sokak hayvanlarının tedavilerini yapmak için 2 yıl önce başladığı Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümü’nden mezun oldu.

sokak-hayvanlari-icin-71-yasinda-veterinerlik-bolumunu-bitirdi

Samsun’da yaşayan 42 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Biyoloji Öğretmeni Fevzi Uyar, sokak hayvanlarıyla daha iyi ilgilenebilmek için Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümü’nü bitirdi. Bine yakın köpekle ilgilenen Uyar, belirlediği noktalarda sokak hayvanlarını atık tavuk parçaları ve kuru mama ile besliyor. Uyar, hayvanseverlerle birlikte her ay 10 tona yakın tavuk kemiği ile kuru mama temin ederek günlük kamyonetiyle dağıtım yapıyor.

Hayvanları tedavi ediyor

Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümü’nden bu yıl mezun olan Fevzi Uyar, sokak hayvanlarını tedavi edebiliyor. Ayrıca Uyar, 2 yıl okuduğu bölümü 4 yıla tamamlamak istiyor. Yaklaşık 5 yıldır sokak hayvanları için mücadele ettiğini söyleyen Uyar, “İlk başladığımızda küçük çaplı bir mücadeleydi fakat zamanla mücadelemiz büyüdü. Ayda 8-10 ton mama dağıtır hale geldik. Bazı şeyleri beceriyor olsam da, bir eksiklik hissediyordum. Kızımın da teşvikiyle, hayvan sevgimi okullu hale getirmek istedim. Kızım Adalet Bölümü okudu ben de Laborant Veteriner Bölümü’nü seçtim. 69 yaşında başladım bu bölüme ve harıl harıl ders çalışarak, 71 yaşında mezun oldum. Burada bazı köpeklerde çeşitli hastalıklar oluyordu. Uyuz, enfeksiyon kapma riski olan yaralarla karşı karşıya kalıyorduk. Elbette tedavi gerektiren canlarımızın hepsini veterinere götürüyoruz ama aşağı yukarı her hayvanseverin, veterinere 5-6 bin TL borcu birikmeye başlamıştı. ‘Acaba bazı müdahaleleri kendim de yapabilir miyim?’ diye düşünerek bu bölümü bitirdim. Çok şükür, iyi ki de bitirmişim” ifadelerini kullandı.

“Yaşım gereği biraz dinlenmem gerekiyor ama öyle de bir niyetim var. Arkadaşlarımın çoğu bana, ‘dağdaki hayvanlara baktığın kadar bize baksana’ diye şaka yapıyorlar. Hepsi çok memnun oldu benim bu bölümü bitirmemden. ‘Boşver’ diyenler de oldu ama ne yapacaksınız, biz doğru bildiğimiz yoldan devam ediyoruz. Bugün bir hayvanımızın kulağı şişmişti. Enfeksiyon riski taşıyordu ve antibiyotik yapılması gerekiyordu. Pandemi sebebiyle Terme ilçesinde yaşıyorum ve sürekli gidip geliyorum. O nedenle gün aşırı da olsa antibiyotik yapmam gerekiyor. Ona da böyle bir müdahalede bulundum” diye konuştu.

 

-DHA

tbmm-baskani-sentop-kuzey-makedonyada

TBMM Başkanı Şentop, Kuzey Makedonya’da

korona-asisi-uzerinde-calisan-rus-bilim-insani-14uncu-kattan-dusup-hayatini-kaybetti-vucudunda-bicak-yarasi-var

Korona aşısı üzerinde çalışan Rus bilim insanı ölü bulundu