in ,

“Soma’daki yangın hepimizi kül eder!”

Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, Soma’da yaşanan kömür ocağı özelleştirilmesine tepki gösterdi, “Şiddetle kınıyoruz” dedi

somadaki-yangin-hepimizi-kul-eder

Manisa’nın Soma ilçesi Eynez açık ocak bölgesindeki özelleştirmeye Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe’den tepki geldi. Somalı maden işçilerini yerinde ziyaret ettiklerini ve direnişlerine destek olduklarını belirten Karakülçe, “Kendi kaynaklarımıza uzaktan bakar hale gelmek kabul edilir bir şey değil” açıklamalarında bulundu.

Dünyanın en kaliteli Soma Kısrakdere Kömürü, neredeyse uzanıp yerden alacağınız pozisyona getirildikten sonra ne olduğu ve nereye gittiği belli olmayan bir şekilde sessiz sedasız özelleştirildi” sözleriyle açıklamalarına başlayan DSP’li Karakülçe, “Emekçiler, ocağın özel bir şirkete devredilmesinden sonra uzun süre eylem yaptı ve Ankara’ya doğru harekete geçti. DSP Genel Merkezi olarak bizler de onlara her türlü desteği vereceğimize söz verdik. Alana giderek yerinde incelemelerde bulunduk; gerçekten ciddi bir yağma söz konusu” dedi.

soma-maden

ŞİDDETLE KINIYORUZ’

Bu kış enerji fiyatlarının çok daha yükseleceğine de dikkati çeken Selçuk Karakülçe, “Enerji fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu günümüzde, insanlar kış mevsimini nasıl geçireceklerini kara kara düşünürken böyle bir adımın atılmasını doğru bulmuyoruz. Bugüne kadar her şeyini ortaya koyarak çıkardığı bu kömürü, belki de bedelsiz dağıtılsa geçim sıkıntısında olan vatandaşımızın yarasına merhem olabilecek bir kaynağı birilerine gelir elde edilmesi için devredilmesini şiddetle kınıyoruz. Daha önce ‘Kömürü artık vitrinden seyredeceğiz’ demiştik; bu tarz adımlar atıldığı sürece yakacak kömürü vitrinde bile göremeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ACİL ÖNLEM’ ÇAĞRISI

Soma’da yaşananların sadece o ili değil; İzmir’i, Ege Bölgesi’ni ve hatta tüm Türkiye’yi etkileyeceğinin de altını çizen Karakülçe, “Soma’da çıkan yangın, hepimizi kül eder. Önümüzdeki kış çok sert geçecek. Bu sadece kış aylarının soğukluğuyla alakalı değil; ekonomik göstergelerin de tavan yapmasıyla alakalı. Böylesi bir süreç içerisinde insanlar kışa nasıl hazırlanacak? Kömür bizim, işleyenler bizim emekçimiz, işletenler biziz. Bu konuda iktidarı acil önlem almaya çağırıyoruz. Kendi kaynaklarımıza uzaktan bakar hale gelmek kabul edilir bir şey değil” diye konuştu.

tavuk-uretcisi

‘Böyle giderse tavuk üreticisi dayanamaz’

izmirde-bahce-sulama-kavgasinda-kan-dokuldu-1-olu-5-yarali

İzmir’de bahçe sulama kavgasında kan döküldü: 1 ölü, 5 yaralı