in ,

Somalı madenciler Bakan Soylu ile görüştü, 15 Ocak tarihi için söz aldı

Hakları için direnen maden işçilerini dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Soylu ile görüşmeden 15 Ocak tarihi sözünü alan işçiler eylemlerini şimdilik sonlandırdı.

somali-madencilerin-zaferi-tazminat-ve-ucret-alacaklari-odenecek

Manisa’da 37 gündür, Karaman Ermenek’te 80 gündür alacakları ve tazminatları için hak gasplarına karşı eylem yapan Somalı madenciler dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşerek, görüşmeden zaferle çıkmıştı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bağımsız Maden- İş Sendikası  Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, “Bakan Soylu görüşme olumlu geçti, yarın Soma Meydanı’nda açıklama yapacağız. Artık evimize dönüyoruz, direnişi sonlandırdık” demişti.

Soma meydanında gerçekleşen açıklamada konuşan Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan 15 Ocak tarihi için söz aldıklarını ancak bu tarihe kadar 15 günde bir meydana çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Ayrıca Karal, “15 Ocakta ödeme olmazsa şimdiye kadar verdiğimiz mücadeleden daha büyük bir mücadele vereceğiz” dedi.

Maden işçilerine seslenen Kartal şöyle dedi:

“Biz sizden aldığımız güçle, sizinle birlikte mücadele eden arkadaşlarınız, dostlarınız, kardeşleriniz.
Meşaketli süreçler yaşıyor Soma. 2014 Katliamından sonra madencilerin sıkıntısı bitmedi. Çok uzun süre açlığa mahkum edildiler. İnsan canı ve kanı üzerinden çalışma saatleri biraz da olsa kısaltıldı.
Aldıkları hakkı o 301 insanın canının hakkıyla alabildiler. Binlerce insanı açlıkla terbiye etmeye çalıştılar. Soma’da 4 bine yakın insanımızı hak ettiklerini bir türlü vermediler. Kimini 14, kimini 6 yıl süründürdüler. Bunun baş mimarı sarı sendika, şimdi utanmadan Soma basınına bastırıyor parayı bizim emeklerimizi görünmez kılacak. Dün sayın bakanın karşısına gelmeye utanmadılar. Onlarla uğraşmaya devam edeceğiz. Onlar maden işçilerinin üzerinde bir kene, kanını emen bir kene.”

Dünkü görüşmeden söz eden Kartal şu ifadeleri kullandı:

“Kadınlarımızla, çocuklarımızla, eşlerimizle emek verdik. Emeğimizin karşılığını almak için birbirimize bir daha söz veriyoruz. Biz zaman zaman çeşitli sözler aldık hep. Aldığımız sözlerin çok önemli bir kısmını yerine getirttirdik. Bazı sözlerin ise tutulmadığına tanık olduk. O zamanda sorunu çözmek durumunda olanlarla görüştük, söz aldık. Bugüne kadar bize verilmiş bütün sözleri yerine getirttirdik.  15 Ocak tarihini söz verdiler bize. 15 ocağa kadar bütün her şey bitecek arkadaşlarımızın hesabına para yatacak. Biz Sayın Soylu’ya ‘Biz sizin sözünüze güveniyoruz, şimdilik direnişi bitiyoruz’ dedik. Paralar hesaplara yatana kadar 15 günde bir sokağa çıkacağız. Sözlerinin arkasında durmalarını sağlayacak eylemlerimize devam ediyoruz. 15 Ocakta ödeme olmazsa şimdiye kadar verdiğimiz mücadeleden daha büyük bir mücadele vereceğiz. ”

bir-yilda-iki-buyuk-deprem-yasayan-doktor-cadir-kentte-cocuklar-icin-mesai-yapiyor

Bir yılda iki büyük deprem yaşayan doktor çadır kentte çocuklar için mesai yapıyor

serterden-izmir-limani-icin-korona-uyarisi

CHP’li Serter, Bakan Varank’a 10 milyon işsizi sordu