in ,

Somalı madencilerin zaferi: Tazminat ve ücret alacakları ödenecek

Bağımsız- Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin aylardır mücadele eden Somalı 3 bin 325 madencinin tazminat ve ücret alacaklarının ödeneceğini bildirdi.

somali-madencilerin-zaferi-tazminat-ve-ucret-alacaklari-odenecek

Tazminat ve ücret alacakları için 12 Ekim 2020 tarihinde Ankara’ya yürüyüş başlatan Somalı madencilerin yürüyüşleri birçok kez durdurulmuş, madenciler defalarca gözaltına alınıp darp edilmişti. Madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal’ın kendilerini gözaltına almaya gelen jandarma komutanına yönelik “Öyle mi alay komutanı?” sözü de madencilerin direniş sürecinin simgesi olmuştu.

Mücadele sonuç verdi

Madenciler aylardır verdiği mücadelenin sonucunu da aldı. Işıklar, Atabacası, Geventepe’deki maden ocaklarında çalışan 3 bin 325 madenciye ücret ve tazminat alacakları ödenmeye başlanacak.

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, “Biz kimseden korkmuyoruz, korksaydık yer altında madencilik yapmazdık. Hakkımızın sonuna kadar alacağız, bir kuruşunu da bırakmayacağız” dedi. Çetin, maden işçilerinin bugünden itibaren tazminatları ve diğer alacaklarını hesaplatarak alacağını duyurdu.

“Bizim hakkımız kardeşlerimize helal olsun”

Madencilerle birlikte yollara koyulan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Başaran Aksu, bugün Soma 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘suç işlemeye tahrik’ suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Madencilerin yalnız bırakmadığı Aksu’nun davası 13 Nisan’a ertelendi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Aksu, “Bizim hakkımız madenci kardeşlerimize helal olsun. Uyar Madencilik’teki kardeşlerimiz için mücadelemiz sürüyor. İşçilerin hakkını patronlarda bırakmayacağız” dedi.

Bağımsız Maden İş Sendikası Avukatı Mürsel Ünder, Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal “Biz görüyoruz ki önümüzdeki günlerde başka davalar da açılacak. Bu davalardan korksak bu işlerle uğraşmayız” diye konuştu. Adli makamların madencilerin mücadelesini kriminalleştirmesi gerektiğini söyledi.

 

-halktv.com

esiyle-birlikte-oldugunu-iddia-ettigi-adami-sokakta-cirilciplak-dolastirdi

Eşiyle birlikte olduğunu iddia ettiği adamı sokakta çırılçıplak dolaştırdı

17-yasindaki-genc-kiz-15-gundur-kayip

17 yaşındaki genç kız 15 gündür kayıp