Avukat Merve Yavuz, sosyal medya platformlarında kullanıcıların fotoğraf ve bilgilerinin kaydedilmesinin 1 ile 3 yıl arası hapis cezasına yol açabileceğini belirtti. Ayrıca, bu verilerin yetkisiz kişilerle paylaşılmasının ise 2 ile 4 yıl arası hapis cezasını beraberinde getirebileceğini vurguladı.

Yavuz, kişisel veri kavramını, kişinin sınırlı bir çevre ile paylaştığı ve yetkisiz üçüncü kişilere açmadığı nüfus kayıtları, adli sicil kayıtları, banka hesap bilgileri, kimlik bilgileri ve sosyal medyadaki verileri, fotoğrafları ve videoları olarak tanımladı. Bu verilerin Türk Ceza Kanunu'nda kağıt üzerinde veya dijital ortamda ayrım yapılmaksızın kişisel veri olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Yavuz ayrıca, teknoloji çağında kişisel verilere yönelik en büyük tehdidin dijital mecralarda ortaya çıktığını belirterek, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun geniş kapsamlı düzenlemeler içerdiğini, ancak asıl cezaların Türk Ceza Kanunu'nda düzenlendiğini açıkladı.

Güneş kremlerinizi hazırlayın! İzmir’de 15-19 Temmuz haftası hava yakacak Güneş kremlerinizi hazırlayın! İzmir’de 15-19 Temmuz haftası hava yakacak

HAPİS CEZASI İLE KARŞILAŞMA RİSKİ

Kişisel verilerin kaydedilmesi ve paylaşılmasının TCK kapsamında hapis cezası ile sonuçlanabileceğini dile getiren Yavuz, bu durumda 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasıyla karşılaşılabileceğini, paylaşım ve yayılma durumunda ise cezanın 2 ile 4 yıl arasında değişebileceğini belirtti.

Son olarak Yavuz, vatandaşların sosyal medya kullanımlarını sınırlayabileceklerini önerirken, özellikle çocuklar ve dikkat çekici kişiler için bu tür verilerin kullanımının zararını minimize etmenin önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA