in ,

Soyer’den çöp tesisi çıkışı: Ben olsam karşı çıkmazdım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Menderes’te yapılması planlanan yeni katı atık tesisiyle ilgili AK Parti’li meclis üyelerinin sorularına bu sözlerle yanıt verdi.

mecliste-cop-sorunu-tartismasi

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşen Ocak ayındaki son meclis toplantısına Menderes’te yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi tartışmaları damga vurdu.

İzmir’de çöp sorunu nasıl ortadan kalkacak?

Muhalefetin sorularını ve eleştirilerini yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, önemli değerlendirmelerde bulundu.  Menderes ilçesi Çakaltepe Mahallesi’nde yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “İzmir’de sizin iddia ettiğinizden çok daha fazla bir çöp sorunu var. Siz algı olduğunu iddia ediyorsunuz. Harmandalı’da çok önceden açılışı yapılması gereken bir tesisin açılışı yapıldı. Süreç içinde de eksikleri giderilecek. Bu tesisin yapılmış olması İzmir’deki çöp sorununu ortadan kaldırdı mı? İzmir’de çöp sorunu nasıl ortadan kalkacak? Ödemiş’te bir tesis yapılacak, Bergama’da bir tesis yapılıyor. Menderes’te planlanıyor. İlkesel olarak bu tesislerin yapılmasıyla ilgili bir problem yok. Teknik olarak bu çalışma doğru, geç kalmıştı ama yer konusunda bazı tereddütlerimiz var. Sokağa çıkıp İzmir’de çöp kavramıyla ilgili soru yönelttiğimizde ilk akla gelecek Harmandalı’nın istenmeyen görüntüleridir. 2013 yılından bu yana mücadele veren Menderes’teki hemşerilerimizin haklı duruşlarını savunmak durumundayız. Kafalarda soru işareti var. Mendereslilerin ikna olması için bir şeyler yapılması gerekiyor. İzmir’de bir çöp problemi var. Bunun ortadan kaldırılması için bizler de size destek vereceğiz. Seferihisar Belediye Başkanı olsaydınız ve tesisin teklifi sunum yapılmadan gelseydi nasıl bakardınız?” diye sordu.

Çöp algısını değiştireceğiz’

Hızal’ın eleştirilerine yanıt veren Başkan Soyer ise şunları ifade etti: “Hepimiz Menderes’i savunuyoruz, Menderes’in iyiliğini istiyoruz. Bundan zerre kadar tereddüdünüz olmasın. Bu çöp lafının çok rahatsız edici bir algısı olduğunu biliyorum. Bunda Harmandalı tesisinin etkisi olabilir. Bu algıyı tamamen değiştirecek noktaya geldik. Gelecek ay Harmandalı’da meclis oturumu yapalım. Kapasitesini görelim, eksiği varsa görelim. Meclis oturumumuzu orada yapacağız. Adına çöp yığınları, çöp dağları, vahşi depolama diyebilirsiniz. Bu algıyı değiştirecek bir gerçeklik yaşanıyor. Popülizmin tuzağına düşmeden siyaset yapmak zor iştir. Bazen halka rağmen bazı şeyleri söylemek mecburiyetinde kalırsınız. Çöp için AK Partilisi, CHP’lisi direnmişler. Haklılar. Şimdi geliyorlar ve sizin ilçenize bu tesisi yapacaklarını söylüyorlar. Ben Seferihisar Belediye Başkanı olsaydım, Aziz Başkan gelseydi karşı çıkardım. Benim gözümdeki algı Harmandalı’daki algı. Bugün Aziz Bey bu koltukta oturuyor olsaydı ben sahip çıkardım. Samimiyetimle söylüyorum, bu tesisin yapılmasına karşı çıkmazdım. Tüm samimiyetimle söylüyorum. Çünkü gerçeklik farklı artık… Harmandalı’daki tesis mükemmel. İtiraz edenleri çok iyi anlıyorum. Ama bu algıyı değiştirmek için mücadele edeceğiz. Artık gerçeklik değişti. Biz bunu anlatmaya devam edeceğiz.”

Erman Şentürk

 

izmirli-muhtarlar-ucretsiz-park-istiyor

İzmirli muhtarlar ücretsiz otopark istiyor

buyuksehir-2020de-152-yeni-otobüs-alacak

Büyükşehir bu yıl 152 otobüs alacak