in ,

Soyer’den ‘Emsal’ açıklaması: Vatandaşın hakkını korumak için…

İzmir’de yaşanan deprem sonrası depremzedelere yeni konutlar kazandırmak adına verilen ve TMMOB’un yargıya taşıdığı emsal artış hakkında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, “Bir üst mahkemeye taşıyacağız” dedi

soyerden-emsal-aciklamasi-vatandasin-hakkini-korumak-icin

Yağmur Daştan – EGE TELGRAF – İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası, depremde mağdur olan vatandaşın kaybettikleri evlerine yeniden kavuşabilmesi için gündeme gelen ve zaman zaman tartışmalara neden olan emsal artışı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Depremde en çok zarar olan Bayraklı’da ilçe belediyesi K sınırlarında geçerli olacak yüzde 10’luk emsal artışını meclise getirmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görüşülen önerge sonrası alınan karar ile parsel bazında yüzde 20, ada bazında ise yüzde 30’luk bir emsal artışı öngörüşmüştü. Gelişmeler sonrası alınan karar depremzedeleri sevindirirken TMMOB ise konuyu mahkemeye taşımıştı.

‘SÜREÇ DEVAM EDİYOR’
Mahkeme tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler sonrası ise toplanan heyet kararını verdi. Mahkeme parsel bazlı yüzde 20, ada bazlı yüzde. 30 emsal kararı için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Karara depremzedeler tepki gösterirken konuyla ilgili bir açıklama da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den geldi. Ege Telgraf’a konuşan Başkan Soyer, “Hukuki süreç devam ediyor, bir üst mahkemeye tabii ki taşınacak. Vatandaşın hakkını korumak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” diye konuştu.

izmirde-deniz-cekildi-uzmanlardan-aciklama-geldi

İzmir’de deniz çekildi! Uzmanlardan açıklama geldi

basketbolda-nilay-aydogan-sezonu

Basketbolda ‘Nilay Aydoğan Sezonu’