in ,

Soyer’den İzmir’e kültür daveti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de 9-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler) Kültür Zirvesi’nin dijital lansmanına katıldı.

soyerden-kultur-daveti

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi‘nde (AASSM) gerçekleşen programda İzmir ve Barselona’da kurulan stüdyolardan dijital bağlantı sağlandı. COVİD-19 pandemisinin kültüre etkisinin konuşulduğu etkinlikte Başkan Soyer önemli açıklamalarda bulunarak uluslararası katılımcıları da İzmir’e davet etti. Toplantıya canlı olarak bağlanan UCLG temsilcileri, Başkan Soyer’in süreçte liderlik görevi üstlendiğini belirtti, ayrıca İzmir’in Akdeniz’in incisi ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olduğunu söyledi, kültür zirvesinin İzmir’de organize edilmesinden ötürü memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Etkinlikte uluslararası katılımcılara İngilizce olarak seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Sayın Başkan Boudra, sayın belediye başkanları, sayın misafirlerimiz, herkesi nezaket ve içtenlikle karşılıyorum. Her birinizi gördüğüm için çok mutluyum. Bugün bize katıldığınız için çok teşekkür ederiz. COVİD-19, iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kayıpları ile birlikte sürdürülebilir kalkınmayı da tehdit ediyor. Bunlar sınır tanımayan ortak zorluklarımızdır. Bu bağlamda, sürdürülebilir kentleşme konusunda küresel dayanışma, bu büyük zorluklarla yüzleşmede çok önemli. Kültürel canlılık, ekonomik refah, sosyal eşitlik ve çevresel sorumluluk ile birlikte sürdürülebilirliğin dört direğinden biridir. İzmir son iki yılda kısa bir süre içinde büyük bir orman yangını, tsunami, deprem, kuraklık ve şiddetli sel gördü. Toparlanmak için kültüre yaslandık, çünkü o yerel topluluklarımızın can damarı. Kültür, günlük hayatımızın her alanındadır. Kültür, tarihimizi geleceğimize bağlar. Bu bizi benzersiz kılan şeydir. Yaratıcı ifademiz kim olduğumuzu ve kim olabileceğimizi tanımlamaya yardımcı olur. Kültür, içsel değerinin yanı sıra şehirlerimiz için önemli sosyal ve ekonomik faydalar sağlamaktadır. Öğrenmemizi geliştirir, toleransı arttırır ve başkalarıyla bir araya gelme fırsatları yaratır. Kültür, yaşam kalitemizi geliştirir ve hem bireyler hem de topluluklar için genel refahı artırır. Kültür, tüm yerel toplulukların canlılığı için önemlidir. Sosyal sermaye oluşturmaya yardımcı olur, toplulukları bir arada tutan bir yapıştırıcıdır. Kültürel faaliyetler insanları bir araya getirerek sosyal dayanışma ve uyum yaratır, onur ve hoşgörüyü artırır. Kültürel katılım, yoksulluğun azaltılmasında ve risk altındaki toplulukları destekleme stratejilerinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Kültür, şehirlerin ilgi çekici şehir anlatıları ve ayırt edici markalar geliştirmesine yardımcı olur. Kültürel açıdan zengin bölgeler, yetenekleri ve işletmeleri çekerek rekabet gücünü de artırır. Kültürel miras, turizmi ve toplumsal yenilenmeyi destekleyen kırsal kalkınmada da önemli bir faktördür. Bilgi ve yaratıcılığa dayalı büyümenin esas olduğu yeni bir dönemdeyiz. Kültürel ve yaratıcı endüstrilerin özellikle gençler için yarattığı ekonomik fırsatlar, bu geçiş döneminde daha fazla önem kazanmıştır. Bilgiye dayalı ekonomiler, yeniliği teşvik edecek fikirleri tercih eder, özelleştirilmiş hizmetler ve ürünler geliştirir. İzmir’i bir sanat, tasarım ve inovasyon kenti, biyo kültürel çeşitliliği, çevre dostu üretim ve adil dağıtım modellerini besleyen bir kent olarak tasavvur ediyoruz. Bu bağlamda, topluluklarımız arasında ulus altı, ulusal ve uluslararası düzeylerde kültürel etkileşimleri teşvik ederek sınır ötesi ilişkileri güçlendirmek istiyoruz. Bu kültürel etkileşimler şehirlerimizi daha müreffeh, demokratik, kapsayıcı, adil, eşit, güvenli ve sürdürülebilir hale getirebilir. İzmir’deki UCLG Kültür Zirvesi’nde dünya şehirleri, kültür ve kentsel dayanıklılık arasında bağ kurmak için birlikte çalışacak. Yerel sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olan miras, yaratıcılık, çeşitlilik ve bilgi konularında kültürel politikaları teşvik etmek için deneyimlerimizi ve fikirlerimizi paylaşacağız. Kültürü, kalkınmanın dördüncü direği ve küresel dayanışmanın temel bir bileşeni olarak destekleyeceğiz. İzmir’de buluşacağız, paylaşacağız ve birlikte istediğimiz ortak geleceği yaratacağız. Bu bağlamda, Roma Sözleşmesi doğrultusunda çalışacak ve daha iyi bir toplum için bir koşul olarak kültürel yaşama katılma hakkını destekleyeceğiz. Kültür politikalarına birlikte yatırım yapacağız. Diyalog, bir arada yaşama ve özgürlük için araçlarımızı güçlendireceğiz. Bu değişim için deneyimleriniz ve uzmanlığınızın yanı sıra topluluklarınızın aktif katılımı gereklidir. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeylerde kültürün açık yönetimi üzerine tartışacağız. İnsan yaratıcılığını, insan deneyimini, ilerlemeyi ve yeniliği teşvik edeceğiz. Bu şekilde şehirleri ve yerel yönetimleri 2030 Gündemi’nin uygulanması konusunda daha aktif hale getirmek için çalışacağız.
Yerel yönetimlerden kültür kurumlarına, uzmanlardan vatandaşlara kültürle ilgili tüm aktörleri bu Eylül ayında 4’üncü UCLG Kültür Zirvesi’ne davet ediyoruz. İzmir’de görüşürüz.”

Erman Şentürk

izmirde-saganak-yagis-kemeralti

İzmir’de sağanak yağış Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı göle çevirdi

basortulu-akademisyen-nese-nuru-darp-ettigi-iddia-edilen-supheli-tutuklandi

Başörtülü akademisyen Neşe Nur’u darp ettiği iddia edilen şüpheli tutuklandı