Didar DEMİRCİ/EGE TELGRAF- Ege Telgraf’ın “İzmir’in EXPO 2026 düğümü çözüm bekliyor” başlığıyla gündeme getirdiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tunç Soyer döneminde Yeşildere’de başlattığı dönüşüm projesine ilişkin Büyükşehir CHP Grup Başkanvekili Levent Yıldır, samimi açıklamalarda bulundu. Bölgeye ve kente değer katacak bir proje olmasına karşılık Botanik EXPO 2026 için bir bütçe ayrılmadığını aktaran Yıldır, seçim sonrasında önlerinde çözmeleri gereken birçok problemden birinin de bu olduğunu belirtti. Yıldır, EXPO düğümünü çözmek ve yeni bir yol belirlemek için çaba sarf ettiklerinin de altını çizdi.

YÖK'ten yeni karar: Sınavsız ikinci üniversite için yaş şartı geliyor YÖK'ten yeni karar: Sınavsız ikinci üniversite için yaş şartı geliyor

“ÇOK SORUNLA KARŞILAŞTIK”

CHP Grup Başkanvekili Yıldır, “İşin doğrusu ilgileneceğimiz çok fazla sorunla karşı karşıyayız. Bunlardan birisi de EXPO. Önümüzde kısa bir süre kalmış durumda. Bunu oturup, ciddi bir şekilde tekrar son bir değerlendirme yapıp, bir yol haritası çıkarıp oradan yürümemiz lazım. Bu seçenekler içinde süreyi erteleme, EXPO’yu farklı bir yerde yapma ihtimali gibi seçenekler var” diye konuştu. Teknik detaylara bakılmadan hareket etmenin pek de mümkün olmadığının altını çizen Yıldır, “Mesela buradan bakıyorum. Bu alanda kamu mülkiyeti varmış. Ne kadar 12 dönüm gibi… Büyükşehir 31 dönüm filan kamulaştırmış. Davası devam eden 27 dönüm yer var. Uzlaşma görüşmeleri tamamlanmış, dava aşamasında 6 bin 700 metrekare var. Sonuçta toplam parsel alanı 77 dönüm. Toplam parsel sayısı 623 adet. Yani kamulaştırılması gereken 623 parsel var” diye konuştu.

“YÜZDE 50’Sİ YAPILMIŞ AMA…”

Bölgede toplam kamulaştırma bedelinin 1 milyar 200 milyon TL civarında olduğunu ve bunun sadece 500 milyonluk kısmının kamulaştırılabildiğini aktaran Yıldır, “Dolayısıyla yarısı kadar yapılmış, bir o kadar daha yapılması gerekiyor. Tabi orada insanlar bir tedirginlik yaşıyor. Yarın gelip kamulaştırdık mı diyecekler, yoksa bu işten vaz mı geçtik diyecekler. Bu süreçle ilgili karar verene kadar kamulaştırma bedelleri de artacak. Görünen o ki 2026’ya bu projenin yetişmesi mümkün görünmüyor. Bu noktada en büyük sorunumuz para! Bunun bütçesi bir kenarda hazırdır da girişirsin. Böyle bir şey yok. O yüzden bir şey diyemiyoruz. Biz de arzu ederdik ki bu zamana kadar kamulaştırmalar tamamlanmış olsun biz de üst yapıyla ilgili her şeyi halledelim ve bunun açılışını yapmış olalım. Kamulaştırmanın yüzde 50’si yapılmış. Bu rakam fena değil ama süre 2026’da bitiyor. Hem de kasada bunun devamını getirecek bir para yok. O nedenle kimseyi avutmaya da gerek yok” açıklamasını yaptı.

“BİLMECEYİ ÇÖZECEĞİZ”

EXPO 2026’dan kalan bilmeceyi çözecekleri konusunda emin konuşan Yıldır, “Burada anladığım kadarıyla, zaten yapısı bozuk olan alanların bu vesileyle düzenlenmesi ve güzel bir alanın kente kazandırılması amaçlanmış. O açıdan bir sorun yok. Ama düşünülen ve hayal edilen şeyler hayata istediğin gibi geçiremediğin şeyler olabilir. Gerçekte işler öyle ilerlememiş. Böyle düşünülüp, yapılmaya kalkışılan işler arzu edilen sonuçlara varmıyor. Buna benzer başka örneklerimiz de var. Onun için çok uzun değerlendirme yapmak istemem bu konuda. EXPO 2026’ya dair oturup bir yol haritası çizmemiz ve hepinize de duyurmamız lazım. Keşke paramız olsaydı ve hızla kalan kamulaştırmaları tamamlasaydık” ifadelerini kullandı. İşin sadece kamulaştırmaları tamamlamakla bitmediği, bir o kadar paranın da alanı düzenlemek için harcamak gerektiğini aktaran Yıldır, “Bu zor koşulların olduğu dönemde paraları sürekli buralara harcamak da bana çok mantıklı gelmiyor. Bizim düzgün bir program yapıp ona göre davranmamız gerekiyor. Benim bunun dışında söyleyeceğim her şey fantezi olur” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF