in ,

Soyer’le başladı, tüm belediyeye yayılıyor

Başkan Soyer’in başlattığı bisiklet devrimi zabıtanın ardından belediyenin ulaşım biriminde de başlıyor. Artık kent içi hizmetlerde bisiklet kullanılacak

soyerle-basladi-tum-belediyeye-yayiliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve geldiği günden itibaren makam arabası yerine bisikleti tercih edeceğini açıklayarak kentte yeni bir ekol yaratırken, çevreci model giderek yayılmaya başladı.

SOYER ÖNCÜ OLDU

Geçtiğimiz yıl Zabıta Dairesi Başkanlığı’nda çalışan kolluk kuvveti personelinin görev için ginger ve elektrikli bisiklet gibi çevreci araçlar kullanmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, model olacak bir kararın altına daha imza atmaya hazırlanıyor. Belediyedeki bazı görev araçlarını da elektrikli otomobil ile değiştiren ve söz konusu çevreci araçların test sürüşlerine devam eden Büyükşehir Belediyesi, bu modeli idarenin diğer birimlerine de taşımaya hazırlanıyor.

TASARRUF MODELİ

Pilot olarak seçilen Ulaşım Dairesi Başkanlığı, bu kapsamda halen zabıta biriminde kullanılmakta olan elektrikli ve şarjlı otomatik bisikletlerinin benzerinin alımı için düğmeye bastı. İlk etapta 15 yeni bisiklet alacak olacak Ulaşım Dairesi, söz konusu çevreci araçları belediyenin ihtiyaçları doğrultusunda ilgili birimlere tahsis edecek. Tamamen çevreci teknolojiyle çalışan şarjlı bisikletlerin zaman içerisinde diğer hizmet araçlarının yerini tutması beklenirken, proje ilerleyen dönemde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre, etap etap ilerleyecek projenin devamında yeni bisiklet alımlarının da yapılacağı ve elektrikli bisikletlerin özellikle kent merkezinde hizmet veren belediye birimlerinde ağırlıklı olarak kullanılacağı belirtildi.

İZMİR’DE İLK

Halen Türkiye’nin çeşitli illerinde uygulanan çevreci modelin İzmir’e gelmesiyle birlikte, Büyükşehir Belediyesi akaryakıt ve araç bakım giderlerinden büyük oranda tasarruf sağlayacak. İhtiyaçlar doğrultusunda belediye genelinde yayılacak bisiklet kullanımı aynı zamanda İzmir’de de zabıta gibi seyyar belediye birimleri haricinde ilk kez kullanılmış olacak. Yurt dışında örneklerine sıkça rastlanan bisiklet modasının öncüsü olan Başkan Tunç Soyer’in getirdiği bu gelenek aynı zamanda toplu ulaşımda kullanılan elektrikli otobüsler, tramvay gibi raylı sistem projeleriyle birlikte kent merkezindeki trafik yükünün azaltılması için de teşvik niteliği taşıyor.

Erman Şentürk / Özel Haber

inciralti-tayfun-karabulut

‘Onlara var da bize yok mu?’

gucbirligi

Güç birliği çatısı altında birlikten kuvvet doğuyor