in ,

Süreçte STK’lar da kabuk değiştirdi…

Pandemi koşulları, sivil toplum kuruluşlarını da etkiledi. (TÜSEV) İletişim Koordinatörü Birce Altay, “ Süreç bizlere çok şey kattı, farkındalık arttı” dedi

surecte-stklar-da-kabuk-degistirdi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 11 Mart 2020 tarihinde küresel bir salgın olarak açıkladığı korona virüsün yayılmaması amacıyla alınan tedbirler pek çok sektör gibi sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını da olumsuz anlamda etkiledi. Konuya yönelik anket çalışması gerçekleştirildiğini söyleyen Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) İletişim Koordinatörü Birce Altay, “TÜSEV, sürecin belirli aşamalarında, sivil toplumdan paydaşlarıyla bir araya gelmiş; sürece yönelik bilgi ve deneyim paylaşımı alanları yarattı. Bu görüşmelerin çıktısı olarak, sonuçları farklı paydaşlara yönelik olarak tasarlanacak savunuculuk çalışmalarının planlanmasında kullanılması hedefi ile STK’ların süreçteki ortak problemlerini daha katılımcı bir şekilde belirlemek amacıyla ‘Korona Virüs Salgını’nın Türkiye’de Faaliyet Gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi Anketi’ni oluşturmuştuk” ifadelerini kullandı.

34 SORU SORULDU

Anket kapsamında salgın sürecinin anket kapsamında; Genel Sorular, Mevcut Kaynaklar, Kuruluşunuza Etkisi, Hibe ve Fonlar, Yardım ve Bağışlar ile İstihdam ve Sürdürülebilirlik başlıklarında toplam 34 soru sorulduğunu belirten Altay, “Çevrimiçi yöntemle uygulanan anket, 10-15 Nisan 2020 tarihleri arasında açık kalmış ve toplam 170 STK temsilcisi tarafından yanıtlandı. Sonuçlara göre ankete katılan STK’lara süreçte istihdam ve faaliyetlerinin etkilenmemesi için sıralanan önerileri değerlendirmeleri istendi. Katılan STK’ların yüzde 65’i hibe/fon sağlayıcılarının kurumsal hibeye yönelik desteklerinin artırılmasının, yüzde 57’si etkin bir kamu-sivil toplum işbirliği için fırsatlar yaratılmasının, yüzde 56’sı hibe/fon sağlayıcılarının sağlayacağı esnekliğin, yüzde 50’si kuruluş merkezi masraflarının (kira vs.) karşılanması için düzenlemeler yapılmasının, yüzde 42’si vergi ve SGK ödemelerinin ertelenmesinin ve yüzde 31’i de kısa süreli çalışma ödeneğinde STK’ların öncelikli alanlar arasında alınmasının faaliyetlerinin etkilenmemesi için kolaylık sağlayacağını belirtmişlerdir. Aynı zamanda STK temsilcilerine, salgının öncelikli faaliyetlerine ek olarak, farklı bir alanda faaliyet yapma veya savunuculuk yürütme konusunu gündeme getirip getirmediği de soruldu. Anketi yanıtlayan STK temsilcilerinin yüzde 57’si farklı bir alanda faaliyet göstermenin gündemlerinde olmadığını belirtirken, yüzde 43’ü ana faaliyetlerine ek olarak farklı başlıklarda da çalışma yapma konusunun gündeme geldiğini aktarmışlardır. Görüyoruz ki çalışmalar yeni bir boyut kazanarak devam ediyor” dedi.

‘KAMU VE STK İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ’

Pandemi öncesi Her ay gerçekleştirdikleri yüz yüze toplantılarını Pandemi süresinde ve halen ara vermeden online ortamda devam ettiklerini ve çalışmalarını sürdürdüklerini özellikle STK’ların sağlık sektöründe çalışanlar için göstermiş oldukları destek ve gerek ailelerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bağış’ konusundaki çalışmalara daha hız verdiğini belirten Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Başkanı Fatoş Dayıoğlu, Bağışçılık ile ilgili konular gündemdeydi daha çok. Salgın süresi sivil toplum kuruluşlarının motivasyonunun yüksek tutmak faaliyetlere yer verilmiş. ihtiyaçlara cevap verecek çalışmalar sergilendi.Bu dönemde çok farklı çalışmalarla dijital ortamda yeni beceriler kazandırma çalışmaları yapıldı. Bizler için online toplantılar, daha farklı çalışmaların önünü açtı. Pandemi olmasına rağmen daha çok kişiye ulaştık ve yeniliklere daha çok dikkat ettik. Online ortamda daha farklı işlerin yapılabileceğini gördük. Her ay önemli konular gündemimizde oldu. Sivil toplum kuruluşlarını bu anlamda ileriye dönük dahav farklı bir çalışmalar sergileyeceğimizi vurguladı bizlere. Kamu ve STK işbirliğinin önemini anladık. Gerek belediyeler, gerek kamuyla çalışmanın önemini anladık. Daha çok paylaştık ve farkındalık arttı. İleriye dönük daha çok şey yapmamız gerektiğini anladık.
online ortamda daha çok toplantıya katılıp daha çok kişiye dokunduğumuzu anladık. Yeni bir teknoloji dili öğrendik, neler yapılacağını gördük. Anket sonuçları ise bizler için çok önemliydi. Toplantımızda anket sonuçlarını paylaşılması genel bir bilgilendirme olarak bizleri aydınlattı.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

siftah-bile-yapmadan-dukkan-mi-kapanir

‘Siftah bile yapmadan dükkan mı kapanır!’

esinin-tehdit-ettigi-iki-cocuk-annesi-olmek-istemiyorum

Eşinin tehdit ettiği iki çocuk annesi: Ölmek istemiyorum