in ,

Sürpriz aday Cüneyt Oğuz’dan ‘uzlaşı’ açıklaması

8 Şubat’ta il kongresine gitmeye hazırlanan CHP İzmir’de sürpriz bir adaylık açıklaması geldi. İl Başkan Yardımcısı Oğuz, “Yarışta ben de varım” dedi

surpriz-aday-cuneyt-oguzdan-uzlasi-aciklamasi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü’nde ilçe kongreleri tamamlanırken, gözler 8 Şubat’ta yapılacak olan il kongresine çevrildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklediği öne sürülen mevcut İl Başkanı Deniz Yücel henüz adaylık açıklaması yapmazken, kongrenin tek adaylı olabileceği fikri ağırlık kazanmıştı. CHP İzmir‘de kongre öncesi sürpriz bir adaylık açıklaması geldi.
CHP İzmir’de Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz, yaptığı açıklamada il başkan adayı olduğunu duyurdu. Adaylık fikrinin çok önceden düşünülmediğinin altını çizen Oğuz, “Bir görev yapıyorsunuz ve bu görev içerisinde insanlarla, örgütle beraber oluyorsunuz. Bunun sonucunda da bir takım telkinler gelmeye başlıyor. Süreç içerisinde yaşanan şeyler de var. Koltuk sevdamın olduğu ya da ‘İl Başkanlığı koltuğuna oturmak çocukluk hayalim’ gibi bir durum söz konusu değil. Şartların getirdiği bir olaydır. İl Başkanlık görevini iyi yapabileceğimi ve örgütümü iyi bir şekilde temsil edebileceğimi düşünüyorum. Son kararı verecek olan örgütümüzdür. Bundan sonra arkadaşlarımızla birlikte görüşmeler yapacak ve sonuçta 8 Şubat’ta delege önüne çıkıp adalet ve demokrasinin kantarında kendimizi tarttıracağız” dedi.

‘DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ’

CHP İzmir’de çok adaylı yarışların her şeyden önce örgüt içinde bir heyecana neden olacağı vurgusu da yapan Oğuz, “Uzlaşı kültürü çok önemli bir kültür. Zaten siyaset 16 Nisan’dan sonra değişti. Çok farklı kültürdeki insanlarla ortak bir paydada buluşabilmeyi öğrendik. CHP burada lokomotif olmuş ve süreci iyi götürmüştür. Bu başarının sonucunda hedef iktidar olmaktır. Ben CHP’nin İzmir İl Başkanı olarak, partimi Türkiye’de iktidar yapma iddiasına sahibim. Bu sebeple aday oldum ve bu anlayış da kongremize renk katacaktır. Daha farklı bir şölen ve düğün havasında geçecektir. CHP örgütünün buna ihtiyacı ve hakkı vardır. İki senedir mahallelerde mücadele verip delege çıkan arkadaşlarımız burada oy kullanacak. Kendi aidiyetlerini, varlıklarını ortaya koyacaklar. Yola çıkmada en büyük amaçlarımızdan biri parti içindeki demokrasi kültürünü daha ileriye götürmektir. Genel Başkanımın bu konuyla ilgili net bir açıklama yaptığını duymadık. Böyle bir şey yok. Ben iki yıldır il başkan yardımcılığı görevini yapıyorum. Böyle bir telkini olduğu kurulda da konuşulmadı. Mevcut İl Başkanı Deniz Yücel’dir. Aday olup olmama konusunda hala bir açıklama yapmadı, zaten kendi tasarrufudur. Bir uzlaşı durumu söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.
Son olarak herhangi bir kesimin adayı olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Oğuz, “Ben herhangi bir kesimin değil, örgütün desteklediği adayım. Bu süreçte benim ortaya çıkmama vesile olan kimse yok. Sadece örgütten aldığım destekle yola çıktım” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirde-sahte-icki-operasyonu

Otomobil bagajında sahte rakı ele geçirildi

firat-cakiroglu-parki-menemende-aciliyor

Fırat Çakıroğlu Parkı Menemen’de açılıyor