Sürücü belgelerinin geçerlilik süresi dolduğunda, yenileme işlemleri için belirli belgelerle başvuruda bulunmak gerekiyor. Her sınıfın farklı süreleri olduğu gibi yenileme sürecinde de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bilindiği üzere sürücü belgelerinin geçerlilik süresi bulunmaktadır. Her sürücü belgesi sınıfının geçerlilik süresi birbirinden farklı olmakla birlikte C1, C1E, C, CE, D1, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl geçerli. M, A1, A2, B1, B, BE, F, ve G sınıfı sürücü belgeleri ise 10 yıl süre ile geçerlidir. Sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren ise sürücü belgeleri geçersiz sayılmaktadır.

HANGİ EVRAKLAR GEREKLİ?

Sürücü belgesi sınıflarının geçerlilik süresi dolanlar yenileme işlemleri için başvuruda bulunması gerekirken bu esnada birtakım belgeler de gerekmektedir. Sürücü belgenizi yenilemeniz için gereken belgeler; Kimlik belgesi, kayıp/çalıntı değilse mevcut sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ödeme dekontları ve bir adet biyometrik fotoğraf ile sürücü belgenizi yenileyebilirsiniz. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Nüfus Müdürlüklerinde randevunuzu alarak belgenizi teslim etmeniz gerekmektedir.

YENİLEME İŞLEMİ NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Nagehan Alçı’dan şok itiraf! Şiddet gördüm Nagehan Alçı’dan şok itiraf! Şiddet gördüm

1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen sürücü belgelerinin değiştirilmesi işlemleri İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatıldı. Bu tarihten sonra yapılan her işlemin cezası olduğu da yapılan açıklamada belirtildi. (emniyetizmir_trafik)

Kaynak: emniyetizmir_trafik