in ,

Tabip Odası’ndan önemli çağrı: Sağlıkçıların barınma sorunu çözülsün

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, koronavirüs ile mücadele sürecinde görev alan sağlık çalışanlarının ailelerine bulaştırmamak adına evine gitmediklerini ve kendi imkanları ya da ayarlanan otellerde kaldıklarını söyledi.

saglik-calisanlarının-barinma-sorunu-cozulsun

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, kendilerine iletilen başvurularda konaklama sorunun çözülmesi istendiğini belirtti. Prof. Dr. Funda Barlık Obuz; “Sağlık çalışanlarının barınma ihtiyaçlarının karşılanması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir İl Sağlık  Müdürlüğü ve Odamız koordinasyonunda çalışma yapılması gerekmektedir. İzmir  Büyükşehir Belediyesi ya da diğer kamu yurt veya misafirhanelerinin tahsis edilmesi  konusunun ivedilikle ele alınmasını  İzmir Tabip Odası olarak bugün resmî bir yazı ile sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve sayın İzmir İl Sağlık Müdürü’ne bildirdik” dedi.

İşte Oda’dan yapılan o açıklama; “

Covid-19 test sonucu pozitif olan ancak semptomları olmadığı için tıbbi durumu hastanede yatarak tedavi gerektirmeyen, evinde istirahati istenen çok sayıda sağlık çalışanı bulunmaktadır. Odamıza iletilen başvurularda, Covid-19 test sonucu pozitif olan bazı sağlık çalışanları, virüsün ailesine ve yakınlarına bulaşma kaygısı yaşamaktadır.  Odamıza iletilen başvurularda, bazı meslektaşlarımızın araçlarında konakladıkları, bazılarının otelde vs. yerlerde kalmak zorunda oldukları öğrenilmiştir. Virüsün yayılım hızı ve sağlığa etkileri değerlendirildiğinde, sağlık çalışanlarının kaygılarının oldukça haklı olduğu değerlendirilmektedir. Test sonucu pozitif olan ancak hastanede tedavi gerektirmeyen sağlık çalışanlarının evlerine gitmek yerine, mümkünse şehir merkezi dışındaki kamu kurumlarına ait dinlenme ve konaklama tesislerinde ağırlanması doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu nedenle, sağlık çalışanlarının barınma ihtiyaçlarının karşılanması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir İl Sağlık  Müdürlüğü ve Odamız koordinasyonunda çalışma yapılması gerekmektedir. İzmir  Büyükşehir Belediyesi ya da diğer kamu yurt veya misafirhanelerinin tahsis edilmesi  konusunun ivedilikle ele alınmasını  İzmir Tabip Odası olarak bugün resmî bir yazı ile sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve sayın İzmir İl Sağlık Müdürü’ne bildirdik. Bu savaşta ön saflarda mücadele veren başta hekim meslektaşlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının kendileri de aileleri de kıymetlidir. Onları sadece alkışlarımızla değil bu salgında bedensel ve ruhsal olarak da desteklemeliyiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu

izmirin-parklarinda-enerji-tasarrufu

İzmir’in parklarında enerji tasarrufu

dayanisma-paketleri-artik-halkin-bakkalinda

Dayanışma paketleri artık Halkın Bakkalı’nda