in ,

Taksicinin derdi mi? Bir dokun bin ah işit…

Salgının olumsuz etkilediği esnaftan biri de taksiciler… Eskisi gibi iş yapamadıkları için gelirlerinin düştüğünü söyleyen taksi şoförleri devletten yardım bekliyor

taksicinin-derdi-mi-bir-dokun-bin-ah-isit

Korona virüs salgını nedeniyle Türkiye’de binlerce vatandaş yaşamını yitirirken vaka sayısına artık yetişilmiyor. Artan korona virüs vakalarını en aza indirmek, halkın sağlığını korumak amacıyla yayımlanan genelgede kısıtlamanın ayrıntıları da belli oldu. Buna göre kısıtlama sürecinde taksi şoförleri istisna kapsamında olan grup içinde yer aldı. Yer aldı almasına ancak mart ayından sonra ikinci kez uygulamaya alınan tedbirlerinin ardından büyük zorluklar çektiklerini dile getiren taksici esnafı, “Kimse taksi kullanmıyor. Eskisi gibi değil. Gelirlerimiz çok düştü” diye isyan etti.

‘BEKLENTİMİZ…’

Alınan yeni tedbirlerin ardından işlerinde büyük bir azalma olduğunu söyleyen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, “Özellikle mekanların kapatılması bizi çok kötü etkiledi. Araçlarımız tamamen kapalı değil ama büyük bir eksi var. Buna şükür diyoruz. Tamamen kapalı değil. İkinci tedbirlerden önce işler zaten düşmüştü, son tedbirlerle daha da düştü. Her iş kolunda sıkıntılar var. Bir takım desteklerin olmasını istiyoruz ama olmazsa da yapacak bir şeyimiz yok. Tüm esnaf bunu bekliyor. Devlet daha önce bir erteleme yapmıştı krediler için. Bu sefer yine destek bekliyoruz” dedi.

TAKSİYE BİNEN YOK

26 senedir taksicilik yapan Bedirhan Kapar salgının işleri kötü etkilediğini şimdi de taksiye binen sayısının çok fazla düştüğünü belirtti. Kapar, “Özellikle trafik bizi olumsuz etkiledi. Tramvay ve bisiklet yollarıyla zorlanıyoruz. Örneğin Hilton kapandıktan sonra işlerimiz çok olumsuz etkilendi. Kazanamamak kötü zaten. Deprem, Kovid derken büyük zarar gördük. Korona bize yaramadı, çünkü herkes araba aldı. Otellerin olmaması, insanların çalışmaması bizi çok olumsuz etkiledi. Herkes gibi biz de mağduruz. Destek istiyoruz.” diye konuştu.
Taksici Ramazan Karaağaç da uzun zamandan beri ekonomik sıkıntıları olduğunu belirtti. Karaağaç, “2 senedir biz otelden hiç iş alamıyoruz. Turizm bitti. Korona, deprem derken kimse bize gelmedi. Bu anlamda büyük zorluklar yaşadık. Devletten ekonomik bir destek bekliyorum. Bu anlamda işleri çok zor durumda olan arkadaşlarımız da var” ifadelerini kullandı.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmirde-feto-operasyonu

İzmir dahil 13 ilde kamuyu zarara uğrattıkları iddiasıyla 70 şüpheliye yönelik operasyon

bornovada-kadinin-adini-var

Bornova’da kadının adını var