in ,

Tarihi Çarşı, o eski günlerine kavuşacak

Büyükşehir’in Kemeraltı Çarşısı’nı 24 saat yaşatacak aydınlatma ve altyapı projesi hayata geçiriliyor. Yeni sistem ile İzmir’in simge alışveriş merkezi, yeni cazibe merkezi olacak

tarihi-carsi-o-eski-gunlerine-kavusacak

Geçtiğimiz yıl Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yapılacak kapsamlı yenileme faaliyetleri için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu‘ndan gelen onayın ardından merakla beklenen projeye resmen başlıyor. Projenin hayata geçirilebilmesi için gerekli aydınlatma master planı elektrik uygulama projelerinin hazırlanabilmesi için ihaleye çıkma kararı alan Belediye, hazırlanacak yol haritasına göre Tarihi Çarşı’da ilk kazmayı vuracak. Zor günler geçiren ve bugünlerde yara saran pandemi mağduru esnaftan teşekkürle karşılık gören Belediye’nin bu hamlesi sayesinde Kemeraltı sokakları ışıl ışıl olacak ve Türkiye’nin en büyük açık hava alışveriş merkezindeki birçok alanda yapılacak yeni üst örtülerle bambaşka bir çehreye kavuşacak.

ESNAFTAN TEŞEKKÜR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kararını Ege Telgraf’a değerlendiren Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin şunları dile getirdi: Biz uzunca bir süredir aydınlatma projesiyle birlikte altyapının da tümden yenilenmesini bekliyoruz. Aydınlatmanın olması altyapının değişmesine bağlı. Sokakların su ve kanal altyapısı, yürüyüş yolları, kaldırım taşları ve parkeler tümden değişecek. Proje kapsamında çarşıda uzun direkler değil, akıllı ve Kemeraltı’nın çehresine yakışır bir sistem kullanılacak. Proje sayesinde Kemeraltı aslına dönecek. Süreç elbette zorlu ve sıkıntılı olacaktır. Proje bir iki ayda bitecek bir şey değil en az 3-4 yıl sürecektir. Her yer kazılacak, esnafın beklentisi çok. Uzun yıllardır kimsenin cesaret edemediği bu projeyi hayata geçirerek Sayın Tunç Soyer büyük bir siyasi risk almıştır. Bu açından seçim öncesinde verdiği sözleri tuttuğundan ötürü kendisine teşekkür ediyoruz. Eğer proje söz verilen tarihte bitirilirse bu büyük bir başarı olacaktır ve hem Kemeraltı’na hem de İzmir’e ciddi bir ivme kazandırır. Esnafımız pandemiden ötürü zaten bir mağduriyet yaşadı. Proje uygulanmaya geçildiğinde yeter ki esnaf mağdur edilmesin, gereken önlemler alınsın, bizi yaralamasın.

‘HEDEFİMİZ GENÇLER’

Dernek Başkanı Girgin, ‘Gece yaşayan Kemeraltı’ hedefi için İzmirli gençlerin kazanılması gerektiğini ve çarşıya çekilmesinin şart olduğunu da hatırlatarak “Proje sayesinde çarşının 24 saat yaşamasına da katkı sağlanacak. Fakat çarşının 24 saat yaşayabilmesi ve gece hayatının olması için bazı organizasyonlar da yapılmalı. Özellikle gençleri akşamları Kemeraltı’na getirebilmemiz lazım. Bunun için yapılacak konserler, etkinlikler için aydınlatma gerekli. Bu proje bir başlangıçtır. Kemeraltı’nın bazı sokakları halen boş. Öncelik buralara verilebilir. İnsanları buraya getirebilmemiz için önce istedikleri görüntüyü yaratabilmeliyiz. Sanat ve müzik etkinlikleri sayesinde gençlerimiz için cazibe alanları yaratmamız gerekiyor. Bunun için milyon dolarlara ve büyük isimlere gerek yok. Kemeraltı zaten büyük bir potansiyele sahip. İzmirlilerin geçmişi Kemeraltı’nda. Diğer yandan, yaşayan her yerde huzur olur. Bu aydınlatmalar sayesinde güvenlik sorunlarımız ve suç vakaları da azalacaktır. Vatandaş korkmadan çarşının sokaklarında gece gündüz gezebilecek. Bu İzmir ekonomisini de önemli bir katkı sağlayacak. Bizim en acil ihtiyacımız buydu. Gece sokaklarımız kapkaranlık. Nasıl yapıldığı ya da projenin ne kadar pahalı olduğu önemli değil. Yeter ki bir an önce başlansın ve tamamlansın. Mühim olan çözüm üretilmesi. Kemeraltı’nın mazisinde üst örtü hep vardı. Proje kapsamında çarşının üstünün örtülmesi ve güzel bir görünüm kazandırılmasını da istiyoruz. Kemeraltı Çarşısı günde 4 saat iş yapıyor. Proje gerçekleşirse 24 saat hedefi de adım adım hayata geçecektir” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

tarihimizin-en-buyuk-issizligini-yasiyoruz

‘Tarihimizin en büyük işsizliğini yaşıyoruz!’

hala-iki-yakayi-birbirine-bagliyor-eleninin-patigi

Hala iki yakayı birbirine bağlıyor: Eleni’nin patiği