in ,

Tarihi değirmenlerin hali içler acısı…

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan tarihi yel değirmenleri bakımsız ve yıkık dökük haliyle görenleri şaşkına çevirdi.

tarihi-degermenleri-hali-icler-acisi

Bodrum’un simgesi haline gelen ve binlerce turistin uğrak mekanı olan tarihi yel değirmenleri harabeye döndü. Bakımsızlıktan yıkılan ve yok olmaya başlayan değirmenler bölgeye gelen ziyaretçileri şaşkına çevirdi. Bir tarafı Bodrum manzarası diğer tarafı ise Gümbet koyuna bakan değirmenler şimdilerde sarhoşların, madde bağımlılarının ve evsizlerin uğrak mekanı oldu.

Tehlike saçıyor

8 yel değirmeni bulunan tepede bir tanesinin tamamen yıkıldığı, diğerlerinin ise yıkılmaya başladığı görüldü. Yıkılan yel değirmenin bir tonoz parçası ile tutturulması ise yaşanacak olası kazalara yol açıyor. Her an yıkılma tehlikesi bulunan tarihi yapılar, bölgeye sık sık fotoğraf çekmeye gelen ziyaretçiler açısından da tehlike saçıyor.

Özel mülk olduğu öğrenilen yel değirmenlerinin sarhoşların ve tinercilerin uğrak mekanı olduğu ve değirmenlerin iç kısımlarında geceleri ateş yakıldığı öğrenildi. Tarihi yapıların duvarlarında yağlı boya ve sprey boyalarla yazılar yazıldığı görüldü. İnsanların gece uğramaya korktuğu bölgede değirmenler tepesinin çevresinde bulunan kırık şişeler ve çöpler de dikkatlerden kaçmadı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ise mülk sahipleri ile görüştüğü ve bir an önce restorasyon çalışması yapmak için kolları sıvadığı öğrenildi. (İHA)

izmirde-kadin-cinayeti-katil-afyonda-yakalandi

İzmir’de kadın cinayeti! Katil Afyon’da yakalandı…

aydem-perakende-enerjisini-akut-ile-paylasmaya-devam-ediyor

Aydem Perakende enerjisini AKUT ile paylaşmaya devam ediyor