in ,

Tarihi Kemeraltı’nda normalleşme takvimi

Kent ekonomisinin kalbi Tarihi Kemeraltı Çarşısı yeni bir dönemin eşiğinde. Dernek Başkanı Girgin alışveriş alışkanlıklarının tümden değişeceği görüşünde

tarihi-kemeraltinda-normallesme-takvimi

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda virüs salgını nedeniyle kepenk indiren esnaf yeniden dükkan açmaya başladı. Yaklaşık 45 günlük aranın ardından vatandaş da çarşının yolunu tuttu. Çok sayıda sektörün faaliyet gösterdiği çarşıda yaşanan son gelişmeleri aktaran Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, yaklaşık üç aylık bir toparlanma süreci öngördüklerini belirterek, normalleşme süreci için hazırladıkları 1 milyon 900 bin lira değerindeki projenin detaylarını Ege Telgraf ile paylaştı.

İzmir’in tarihi çarşısının yara sarmaya başladığını belirten Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Çarşı esnafı olarak artık biz de dükkanlarımızı açmaya başlıyoruz. Bizde alışveriş merkezlerinde olduğu gibi belirli şartlar yok. Gıda satan işyerleri zaten kapalıydı. Yapılan son düzenlemelerle küçük esnaftan berberlere izin verildi. Çarşıdaki lokanta, restoran, kafeterya gibi işyerleri yine kapalı olacak. Sadece paket servis hizmeti vermeye devam edecekler. Biz çarşı esnafı olarak genelge kapsamında değildik, yani mecburiyetten kapalıydık. Sadece “Evde kal Türkiye” dendiği için işlerimize ara vermiştik. Ama artık bıçak kemiğe dayandı. Gerçekten çok zor durumdayız. Şu anda çarşının yüzde 70’e yakını dükkanlarını açmaya başladı. Önümüzdeki günlerde duyurularımızı yapmaya başlayacağız. Önümüzdeki haftadan itibaren İzmirlileri bekliyoruz. Ve vatandaşlarımıza Kemeraltı’na sahip çıkın diyoruz. Hijyen kurallarına uyarak, tedbirlerini alarak herkesi çarşıya bekliyoruz. İnsanlar zaten yavaş yavaş çarşıya gelmeye başladı, çarşımız canlanıyor. İnsanlar neredeyse iki aydır alışveriş yapmıyordu, gelip ihtiyaçlarını alıyorlar. Vakitle kendimizi toparlayacağız. Kemeraltı’nda yeni bir dönem başlıyor. Alışveriş merkezlerine getirilen sınırlamaların benzeri bizim için geçerli değil. Ama ticaret odası veya esnaf odası bu yönde bir düzenleme yaparsa uymaya hazırız. Esnaf da, tüketici de bu süreçten sonra bu konuda bilinçlidir. Gereken tüm koşullar zamanla sağlanmak zorunda. Biz de dernek olarak esnafa bu konuda duyurularımızı yapacağız ve elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Yeni döneme ve yeni koşullara hep birlikte uyum sağlayacağız” dedi.

KALKINMA AJANSI

Girgin, çarşıda başlayan normalleşme sürecinde devlet kurumlarından katkı isteyerek, şöyle çağrıda bulundu: “Toplam 1 milyon 900 bin lira tutarında bir proje hazırlayarak İzmir Kalkınma Ajansı’na başvurduk. Bunun içerisinde Kemeraltı’nın 11 ayrı girişine termal kameralar kurulması, çarşının üç ayrı noktasında sesli anons sistemi kurulması, yemek satışı yapan 200 lokanta, 50 kıraathane ve 47 tane berber, 1 sağlık ocağı, zabıta istasyonu ve polis karakolu için sterilazyon sistemi kurulması gibi virüse karşı önlemler var. 300 mekanı kapsayan bir çalışma. En azından 3 ay için bunu talep ediyoruz. Şu anda Kalkınma Ajansı‘nda virüsle mücadele başlıklı onay bekleyen 130 kadar proje varmış. Eğer kabul edilirse, Kemeraltı için ciddi bir projeyi hayata geçireceğiz. Aynı zamanda esnafımızın yeniden toparlanıp ayağa kalkabilmesi için çok önemli bir proje. İZKA’nın buna sahip çıkmasını bekliyoruz. Onay geldiği anda başlamaya da hazırız. En azından devletin de bize yardımı olur. Projeyi gören ancak içerisinde yer almayan esnaf da gereken tedbirleri yerine getirip görevini yapacaktır. Bu illet bittikten sonra gerekirse kurulan kameralar ve diğer steril makinelerini diğer kurumlarla paylaşmaya da hazırız. Eğer proje kabul edilmezse, esnaf bir kenara itilmiş olur. Bunun yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de toplu ulaşımla ilgili bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Artık hayat normale dönmeye başladı. Otobüs, metro, tramvay, vapur seferlerinin yavaş yavaş eski düzene dönmesini bekliyoruz. Eğer sefer sıklığı şimdiki gibi kalırsa, insanlar çarşıya ulaşmakta güçlük çekecekler ve daha büyük mağduriyet yaşanacak. Ulaşımın normale dönmesi esnaf için çok önemli bir ihtiyaç. Aynı şekilde vatandaşlarımız için de böyle. Yoksa insanlar arabayla ne kadar çarşıya gelebilecek? Toplu ulaşımda zaten gereken tedbirler alınıyor. Belediyeden bu konuda destek bekliyoruz. Kemeraltı en azından bu toparlanma sürecinde pozitif ayrımcılık bekliyor. Burası sonuçta İzmir’in kalbi. Yaralarımızı birlikte sarmak zorundayız.”

Erman Şentürk / Özel Haber

sinif-gecme-yonetmeligine-olaganustu-hal-ayari

Sınıf geçme yönetmeliğine ‘Olağanüstü Hal’ ayarı

anneler-gunu-kepenk-actirdi

Anneler Günü kepenk açtırdı