Egemen SAYIN-EGE TELGRAF- Tarımın başkenti Ödemiş’te bir ilk yaşanıyor. Tarım ve hayvancılık sektörlerinin önemli paydaşları çiftçinin ayağında düzenlenen fuarda görücüye çıkıyor. Çiftçinin ihtiyaç duyduğu her türlü donanım, geniş ürün gamı, son teknolojik ürünler ve inovasyon konusundaki tüm farklılıklar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ödemiş Ticaret Borsası Çok Amaçlı Fuar Alanı’nda 18 Nisan 2024 tarihinde başlayacak fuar 4 gün sürecek.

Ödemiş Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı’na sektörünün öncüsü 100’ün üzerinde firma 250’den fazla markasıyla katılıyor. 18-21 Nisan 2024 tarihleri arasında açık kalacak fuar her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Ziyaretçiler, tarımın tüm alanlarına özel olarak tasarlanmış çok çeşitli yeni teknoloji, hizmet ve araçları inceleme fırsatını yakalayacak.

F703A510 2930 4640 8Edd E6F4C2B63C48

‘ROTAYI BELİRLEYECEĞİZ’

Bir ilki gerçekleştirmenin onurunu yaşadıklarını belirten Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif Aka, “Tarım ve hayvancılık sektörüne yön veren ilçemizde bir ilki yaşıyoruz. Nice tarım fuarları kent merkezlerinde yaparken yaptığım iş birliğiyle tarım fuarını çiftçimizin ayağına taşıyoruz. Bu yönüyle organizasyonumuz büyük ilgi topladı. Gerek katılımcılarımız gerekse çiftçilerimiz bunun heyecanını ve coşkusunu yaşıyor. Bu ilgi gelecekte tarım fuarımızın uluslararası nitelikte yankılanacağının önemli bir göstergesi. Sektörün birbirinden seçkin firmaları ürün ve hizmetleri sergileyecek. Fuar alanımızda yeni iş bağlantılarının kurulacağı, mevcut bağlantıların güçlendirileceği bir süreci yaşayacağız. Tarımın rotasını burada belirleyeceğiz” dedi.

Muhammed Baykal (3)

Kadın liderler, DTO’da buluştu Kadın liderler, DTO’da buluştu

‘ÇİFTÇİNİN AYAĞINA TAŞIDIK’

Sektördeki tüm yenilikleri çiftçinin ayağına taşıdıklarını belirten EFR Fuarcılık Genel Müdürü Muhammed Baykal, “Sürdürülebilir akıllı tarım temasıyla Ödemiş Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız iklim krizi, pandemi ve deprem felaketleri gıda güvenliğinin önemini derinleştirdi. Üretim maliyetleri artan, tedarik zincirleri kırılan gıdada büyük fiyat artışları yaşandı. Sürdürülebilir inovatif, akıllı tarımla nesillerimizin ekonomik, sosyal ve çevresel refahını güvence altına almak zorundayız. Çoğalan nüfusun, alım gücü düşen kesimin daha iyi besinlere olan ihtiyacının sürdürülebilir nitelikteki tarım uygulamalarıyla karşılamak zorundayız.  Bu hedefle tarım ve hayvancılık alanındaki son teknolojiyi üreticimizin ayağına taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘PAYDAŞLAR KARLI ÇIKACAK’

Fuarda tüm paydaşların faydalanacağı belirten Baykal, “Üretim ve üretici odaklı bir organizasyonu gerçekleştireceğiz. Öncelikli hedefimiz, çiftçi girdi maliyetini düşürmek, verimliliği artırmak, tarımda dijitalleşmek ve akıllı tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak olacak. Tarım, Hayvancılık ve Makinaları Teknolojileri Fuarı ile Ödemiş Türkiye'nin dört bir yanından gelecek katılımcı ve ziyaretçilere ev sahipliği yapacak. Dört gün süreyle sektörün kalbi Küçük Menderes’te atacak. Çiftçiler, hayvan yetiştiricileri, zirai işletmeciler, veteriner hekimler, ziraat ve gıda mühendisleri, zooteknistler, gıda işleme ve ürün sanayi yöneticileri, market, restoran, otel, catering firmaları ve yöneticileri, gıda toptancıları, dağıtım ve pazarlamacıları, hayvancılık sektörü yatırımcıları organizasyonumuza ilgi gösterecek. Fuarımızı tercih eden herkesin kazancı artacak. İlçe ekonomisine ciddi anlamda kazanç sağlayacağız. Tüm fuar paydaşlarımız mutlu olacak. Fuar projemizin hayata geçmesine önderliği yapan Ödemiş Ticaret Borsası’na, iş birliği yapan Kaymakamlık, Ticaret Odası, Ziraat Odası, esnaf odaları, mesleki birlik ve sivil toplum kuruluşlarına sektörümüz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KONFERANS VE YARIŞMA

Prof. Dr. Mehmet Ali Bal, Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, Doç. Dr. Bülent Bülbül başta olmak üzere çok sayıda uzman tarım ve hayvancılığın önemli anlarında konferanslar gerçekleştirilecek. Buzağı Güzellik Yarışması fuar alanında tatlı bir rekabet yaşatacak.

Ödemiş Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı’na Ödemiş Ticaret Borsası Çok Amaçlı Fuar Alanı ev sahipliği yapacak. Organizasyon 18-21 Nisan 2024 tarihlerinde her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Kaynak: Ege Telgraf