in , ,

TARKEM halka açılıyor

İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce, önemli açıklamaların altına imza attı. Yüce, projelerini anlatarak geleceğin Kemeraltı’sını yaratmak için çalıştıkların dile getirdi

İzmir‘in kalbi Kemeraltı‘nı yeniden ayağa kaldırmak üzere 2012 yılında kurulan ve 162 ortak, 25 milyon liralık da sermaye ile çalışmalarına devam eden TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yat. Tic. A.Ş.) gelecek döneme ilişkin projelerini tanıttı.

tarkem-halka-aciliyor

Toplantıda gelecek döneme ilişkin hedeflerini açıklayan TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce, şunları söyledi: “Ben burada büyüdüm. Bize siz burayı soylulaştıracaksınız diyorlar. Burası zaten soyluydu. Biz sadece buraya eski itibarını iade etmeye çalışıyoruz. Defalarca diyoruz ki, biz burayı yerinde ve üzerinde iyileştireceğiz, yıkmayacağız, restore edeceğiz. Mevcudu korumaya çalışıyoruz. Benim parayla pulla ilgim kalmadı. Bu bitmez, devam eder gider. Mühim olan kurduğunuz yapı sürdürülebilir, yaşatılabilir olsun. İlk başta 15-20 arkadaş gelir, 400 bin lira toplarız, 20 biner lira vereceksiniz bu parayı unutacaksınız dedim. Tam 116 kişi geldi, 2 milyon 300 bin lira para topladık. Başlangıçta verilen paraların tümü etüt çalışmalarına gitti. Türkiye’de nerede iyisi varsa ve bu işi doğru yapıyorsa onlarla çalıştık. 2 milyon 300 bin lira zaten planlama çalışmalarına gitti. Şimdi 25 milyon liraya çıktık. Bir çıkış yolu olacak. İnsanların devamlı parasını alıyorsunuz ama onlara bir çıkış yolu göstermiyorsunuz… Burası kazandığı parayı buraya yatırdığı için kar payı dağıtmıyor. Buraya para yetmez ki. 25 milyon lira, buranın ihtiyacı olan milyarlarca liraya göre sembolik bir paradır. Henüz daha gelirimiz yok. Fatura defterimiz dahi yok, bir kuruş gelirimiz olmadı. Üç yıl içerisinde şirketi halka açacağız, borsaya gireceğiz. Hisselerimizin değer kazanmaması mümkün değil. İstesek de istemesek de bir takım gayrı menkuller ediniyoruz. Dolayısı ile şirket değerlenecek, arzu eden borsada hissesini satar çıkar. Biz o çıkış yolunu bir şekilde açacağız. Dünyanın hiçbir yerinde valiler, belediyeler, oda başkanları, rektörler bir araya gelip bir vakıf kurmamışlar. Böyle bir örnek yok. Biz emlakçı değiliz. Biz insanlara “Allah rızası için mülkünüzü satmayın” diye yalvarıyoruz. Burası değerlenecek, yerinizde kalın diyoruz. Gerekirse restorasyon masraflarınıza katkıda bulunalım, destek verelim diyoruz. Niyetimiz Kemeraltı gelişirken insanların da burada kalması.”

Toplantının devamında TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, 2012 yılından bu yana yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirdikleri projelerle ilgili olarak detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Kemeraltı’nda Havralar, Kestelli ve BasmaneHatuniye olmak üzere üç ana çalışma bölgesi oluşturduklarını kaydeden İneler, şirketin vizyonunu anlatarak tarihsel projelerinin alan için önemine de vurgu yaptı. İneler ayrıca, TARKEM olarak bu yıl içerisinde Kemeraltı’nda iki ayrı butik oteli hizmete açacaklarını müjdeleyerek, Kemeraltı’nı 1900’lü yılların başındaki görkemli günlerine döndürmeyi hedeflediklerini belirtti. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, 12 projeyi tamamladıklarını ve 26 projeye de önümüzdeki dönemde başlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Erman Şentürk / Özel Haber

senol-gunes-icimize-sinmeyen-bu-tabloyu-unutturacagiz

Şenol Güneş İzmir’e geliyor

yuzlerce-kisinin-basin-karti-neden-iptal-edildi

‘Basın kartları neden iptal edildi?’