in ,

Tartışmaların odağı imar değişikliği!

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) nisan ayı olağan üçüncü meclis toplantısı Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşti.

gergin-meclis

Komisyonlardan oy çokluğu ile meclis gündemine gelen; Dikili’nin Çandarlı Mahallesi’nde yer alan ve İBB’nin yaptığı plan doğrultusunda tarım alanı statüsüne sahip iki adet arsanın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği tarafından hazırlanan İzmir Manisa Planlama Bölgesi planı kapsamında ticaret, turizm, konut alanı olarak düzenlenmesine ilişkim imar planı değişikliği hakkındaki önerge tartışmalara neden oldu. Önergenin reddedilmesi AK Parti grubunca eleştirilirken; CHP Grubu ise söz konusu alanın tarım alanı olduğuna dikkat çekerek, alanın konut ve ticaret alanına açılmaması gerektiğini vurguladı.

Söz konusu maddenin gündeme gelmesi ile söz alan AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe, esas meselenin 1/100.000’lik ve 1/25.000’lik imar planları arasındaki uyuşmazlığa dikkati çekti. Söz konusu alanın nitelikte arsa olarak görüldüğünü söyleyen Boztepe, “Bu kentin sorunlarının başında planlama var. İddia ediyorum, bu kent plansız bir kent. Bu kentin sorunlarının en başında çarpık bir kentleşme var. İBB Başkanımız’ın daha önce de açıklamalarında İzmir’in en değerli kentlerden birisi olacağını söyledi. Eğer ki en değerli kentlerden birisi olacaksa bu çarpık kentleşme ile olamaz, olmayacak. Bu kentin en önemli sorunu sadece tarım değil, tabii ki tarım çok önemli ama bu kentteki insanların sağlıklı yaşama hakkını kimsenin ötekileştirmeye hakkı yok. Ekotarım için proje üretilmesine karşı değiliz ama bu kentin öncelikli sorunlarının arka planlara atılmasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

‘YERELDEN YÖNETİM ESAS’

Önergeye ilişkin söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, merkezi idarenin, yerel idarenin görüşüne göre hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Oy çokluğuyla geçen bu konu ne yazık ki 6 ay öncesinde de gündeme gelmiş, komisyon yine reddetmiş. Hiçbir değişiklik yapılmadan tekrar meclis gündemine getiriliyor. Dolayısıyla oy çokluğuyla reddedilmesi doğru bir karar. İzmir’in plansız olduğuna dair eleştiri yapıldı. Dikili’deki bu konu ile ilgili 1/100.000 binlik planlarda her ne kadar konut, ticaret alanı gibi bir lekeleme söz konusu olsa burası 1/25.000’lik planlarda tarım alanı, ki bunu İBB yapıyor. İBB, 1/100.000’lik planlar için dava açmıştı, tarım alanının ticarete, konut alanına açılmaması için… Bu davada da bilirkişi raporu İBB lehine geldi. Muhtemelen, eğer mahkemede bilirkişi raporu lehine bir hüküm verilecekse; bu 1/100.000’lik plandaki konut, ticaret alanı lekesi iptal edilmiş olacak. Konu yargıya ait… Yargıda olması sebebiyle bugün tarım alanı olan bu yerle ilgili bu komisyona gelen önergenin kabul edilmesi mümkün değil. Yerelden yönetim esastır. Merkezi idare 1/100.000’lik planı merkezi idare yapıyor, 1/5000’lik ve 1/25.000’lik planı büyükşehir belediyeleri yapıyor. Merkezi idarenin, yerel idarenin görüşüne değer vermesi ve ona göre hareket etmesi gerekirken, burada merkezi idare Ankara’dan bakarak planlama yapmış” diye konuştu.

AK Parti Dikili Meclis üyesi Semih Yalın da, “Çandarlı Belediyesi kapanmadan bu bölgenin 1/25.000’lik planı vardı, 1/5000’lik planları yoktu. Eski planlara göre hareket edilse sıkıntı olmayacak ama sanırım o planlar bulunamıyor. Empati yapalım, zamanında mülk sahibi olanlar zarar ediyor. Bu madde, yanlıştan geri dönülmesi için atılmış bir adımdı, reddediliyor” diye konuştu.

‘TAMAMEN HAKSIZLIKTIR’

“Herhangi bir konuya ilişkin karşıt görüşlerini dile getirdiklerinde hemen kentin plansız olduğunu söylüyorlar” sözleriyle açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın da, “İmar komisyonu her ay yaklaşık 100 konuyu konuşarak karar veriyor. İmar ve Şehircilik Dairesi’nin 1 yıldır agroturizm konusunda bir şey yapmadığını söylemek, kendisi de imar komisyonu o da bir şey yapmamış demektir” dedi. AK Partili Boztepe’nin ‘Sunumu meclis üyeleri anlamadı’ sözleri üzerine de açıklamalarda bulunan Aydın, “Kendileri pazartesi günü anlamadıkları bir ifadeye evet vermişler. Anlamadığınız bir önergeye evet oyu vermeyin. Anlamadıysanız bir daha anlatırız. Hemfikir olmak zorunda değiliz, anlatılan bir şeyi anlamadan kabul etmek doğru bir yaklaşım değil. Tarımla ilgili yapılmaya çalışılan şeyi böyle anlıyorlarsa bu, bu ülkenin neden tarım ve üretimden bu kadar uzaklaştığının göstergesidir. Üç yıl boyunca kentsel dönüşüm için ne yapıldı diyen meclis üyesi bugün meclise girmiş demektir. Eksik bulabilirler ama böyle anlamaları anlaşılır değil. Bu belediyenin imar ve şehircilik dairesi en fazla çaba gösterilen dairedir. Bu arkadaşlara ‘Sadece agroturizmle ilgileniyorlar, başka bir şey yapmıyor’ demek tamamen haksızlıktır” açıklamalarında bulundu.

“1/100.000’lik planları bakanlık yapar. En üst ölçekli planlar olduğu için geleceğe dönük tasarım ortaya koyar” diyerek açıklamalarını sürdüren Aydın, şu açıklamalarda bulundu: 100.000’liklerin aynısı olacaksa neden 1/25000’liklere ihtiyaç var? Yerel idare oranın ihtiyaçlarına bakar ve kentsel yerleşim olan yerin gerçekten yapı ve imara açılmasının gerekli olup olmadığını değerlendirir. Nüfus hareketlerine, şehrin yayılma hızına bakar ve değerlendirir. Burada ihtiyaç var, imara açın derler, tartışırız. Ama 1/100.000’likte böyle 1/25.000’likte böyle olmak demek imarın mantığına aykırıdır. Üç beş ay önce burada bu gerekçe ile reddettiğimiz önergeyi hangi gerekçe ile kabul edeceğiz, hiçbir değişiklik yok. 1/100.000’lik planlar ve 1/25.000’lik planların tartışmasını yapıyoruz ama artık yapmayalım. Anlamadıkları önerge konusunda tekrar izahat verebiliriz.”

‘HANİ DEVAMLILIK ESASTI?’

Konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Bizim tarıma bakış açımız belli. Bugün böyle, dün böyle, yarın böyle demiyoruz. Objektif kriterler doğrultusunda kişi kişi, belediye belediye değişikliğe gidilmemesi için her kararın objektif verilmesini istiyoruz. Dikili meclis üyesi arkadaşımız çıktı ve bu alanın geçmişi hakkında bilgi verdi. Gönül isterdi ki yerinden yönetim meselesinden açıklama yapan Nilay Hanım bu konunun yeniden irdelenmesi için düşünce ortaya koyardı. Tarım arazisi deniliyor ve bunun üzerinden defalarca tartışma yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde bir protokol yapıldı. Söz konusu protokol yapıldığı sırada Genel Sekreter Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin görevde. Bu protokolde planlar arasında uyuşmazlıklarda anlaşma sağlandığı belirtiliyor. Bu, dört yıl içinde imzalanmış bir protokol. Yönetim değişti, kurumun düşüncesi mi değişti. Hani devlette devamlılık esastı? Bari altına imza attığınız protokollerin arkasında durun. Bu şehir evet plansız bir şehir. Plansız olmasaydı sağınıza solunuza baktığınızda bu kadar çarpık binalar olmasaydı. Planlı bir şehir olsaydı haldur huldur K sınırlarını belirlemez, emsal artışı yapmazdık. Arsa deyince meseleye rantsal açıdan yaklaşıyorsunuz. Bu insanlar İzmir’de asgari düzeyde şehircilik hizmeti alamıyor. Bunun temel sebebi şehrin plansız olması. Meseleyi politize ederseniz, siyasal düzleme çekerseniz, bu şehre ve bu şehirlilere hizmet edemezsiniz” dedi.

‘BİZİ ELEŞTİRENLER…’

Son olarak konuyla ilgili söz alan İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, Arkadaşlarla aramızdaki durum şu, plandan ne anlıyoruz? İmardan anladıkları her yerin imara açılmasıysa, doğru. Biz imara ve imar rantına izin vermiyoruz. Altı ay önce bu dosyayı reddetmiştik. Alanın yüzde 90’ı boş, yeni yer açılması ile ilgili öneri gelmiş, reddettik. İzmir’in yüzde 100’ünün 25000’lik planları mevcut. İmara açılan yerlerin kaldırılıp tekrar tarım yapılacağına yeniden imara açılmaya çalışılıyor. Dönüşüm önündeki en büyük engel yeni alanların imara açılmasıdır. Yeni alanları imara açacağımıza mevcudu dönüştürmek gerekiyor. Dönüşüm sadece Büyükşehir’de yapılacak bir iş de değil. Dönüşüm noktasında bizi bu kadar eleştirenler maalesef ki merkezi hükümette iktidar” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN

 

rehine-krizi

Boşanma aşamasındaki eşinin evine giderek çocuğunu görmek istedi, eşini rehin aldı

serafettin-kilic

SP Genel Başkan Yardımcısı Kılıç’tan seçim yasası ile ilgili dikkatleri çekecek açıklama