in ,

Tartışmalı planlarda dava sinyali verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Atakent Mahallesi’nde yaptığı ve tartışmalara yol açan imar değişikliğine Mimarlar Odası’ndan da itiraz geldi

tartismali-planlarda-dava-sinyali-verildi

Karşıyaka geçmişte Emlak Konut‘a ait olan ve daha sonra özel bir eğitim kurumu tarafından satın alınan Atakent’teki araziyle ilgili tartışmalar sürüyor. Önceki ay İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan meclis kararı ile spor alanından özel eğitim alanına çevrilen araziyle ilgili imar planı değişikliği için askı süresi dolarken itirazlar da peşi sıra geldi. AK Partili meclis üyelerinin de itirazlara dahil olduğu süreçte, mahalle sakinlerinin ardından meslek odaları da itirazda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın özel eğitim alanına çevrilen söz konusu parselin yerine imar planlarında aynı bölgede eşdeğer bir spor alanı ayrılmadığı gerekçesiyle olumsuz görüş sunduğu düzenlemeye TMMOB Mimar Odası İzmir Şubesi de karşı çıktı, dava sinyali verdi.

ODADAN İTİRAZ

Plana dair itiraz gerekçelerini Ege Telgraf ile paylaşan TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, “Biz bu kararın kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyoruz. Şu anda itirazlarımızın sonuçlanmasını bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte buna ilişkin dava da açacağız. Bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Bildiğimiz kadarı ile Şehir Plancıları Odası plana dava açtı. Gerektiği takdirde biz de onların açtığı davaya müdahil olabiliriz. İtiraz gerekçelerimizin başında plan değişikliğin parsele özel yapılmış olması, planlama ve şehircilik ilkelerinin göz ardı edilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra, askıya çıkan planlar, imar mevzuatına, kamu yararına, üst ölçekli planlara, planlama bütünlüğüne aykırıdır. Bunun gibi benzer gerekçelerden ötürü itirazlarımızı sunduk ve devam eden süreçte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

BAKANLIK KARŞIYDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 5’inci maddesinde yer alan sosyal altyapı alanlarının tanımını hatırlatarak açık ve kapalı spor tesislerinin de bu maddeye dahil olduğunu belirtmişti. Bakanlık, yine aynı yönetmeliğin 26’ıncı maddesi uyarınca sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılmasının, küçültülmesinin ancak aynı bölgede eşdeğer alan ayrılması ile mümkün olduğunun altını çizerken, belediye tarafından bu zorunluluğun yerine getirilmediği gerekçesiyle plan değişikliğine onay vermemişti.

MAHKEMEYE GİDECEKLER

İmar plan değişikliğinin Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Partili Meclis Üyeleri Özgür Hızal ve Hüsnü Boztepe söz konusu alana giderek incelemeler yapmış ve düzenlemeyi mahkemeye taşıyacaklarını duyurmuştu. Plan değişikliği için askı sürecinin dolmasıyla birlikte yöredeki vatandaşlar da itirazlarını sunarken, son olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ da, “Burada 100 milyonluk rant var, buna izin vermeyeceğiz. Dava açan vatandaşlarımızın yanındayız” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Muhalif AK Parti cephesi ve ilçe sakinlerinin aksine Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Erhan Uzunoğlu da yaptıkları açıklamalarda imar düzenlemesini savunarak, değişikliğin yürürlükteki kanun ve yönetmeliklere uygun olduğunu dile getirmişti.

Erman Şentürk / Özel Haber

pamuk-ithal-ederken-9-milyon-kilo-kayip

‘Pamuk ithal ederken 9 milyon kilo kayıp!’

bornovada-online-hobi-kursu-donemi

Bornova’da online Hobi Kursu dönemi