in ,

‘Tedbir alınmazsa yerli çiçek tarih olur’

Çiçekçilik sektörünün zor günler geçirdiğini söyleyen BAYÇİKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Sümerkan, kurumlara ‘Aracıları kaldırın’ çağrısı yaptı

tedbir-alinmazsa-yerli-cicek-tarih-olur

Çiçeğin başkenti Bayındır’da üreticiler zor günlerden geçiyor. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Sümerkan, yaşanan sorunlarla ilgili Ege Telgraf’a konuştu. Yanlış pazarlama politikalarının ardından pandeminin de gelmesiyle hem üretimde hem de satışlarda çok büyük olumsuzluklarla karşılaştıklarını belirten Sümerkan, “Böyle giderse yerli çiçeğimiz tarih olur” dedi.
Çiçekçilik sektöründe son zamanlarda tüm sıkıntıların üst üste geldiğini söyleyen Başkan Sümerkan, “Şu anda sektörümüz topallayarak ilerliyor. Öncelikle pandemi nedeniyle siparişlerimizde ve üretimimizde büyük azalmalar oldu. Geçen yıllarda izlenen yanlış pazarlama politikası yüzünden şu anda olumsuz bir tabloyla karşı karşıyayız. Belediyeler mal alacak diye daha önceki yıllarda insanlar üretim yaptı. Gerekli mallar da pandemi nedeniyle alınmadı. Alsalar bile ucuza mal edildi. Aslında bunun ucuza alınmasının nedeni de tam olarak belediyeler değil, aracı firmalar oldu. Belediye yine paralarını verdi ama aracı firmalar işin içine girince üreticinin eline doğru düzgün para geçmedi. Yani üretici firmaları çok zor bir duruma soktular. Para kazanamayınca üretim azaldı, pandemi devreye girdi… Bununla birlikte üretim daha da azaldı. Kısacası şimdi belediyeler ürün talep ediyor ama bu sefer elde ürün olmadığı için bu talep karşılanamıyor” diye konuştu.

‘ARACILARI ÇIKARALIM’

“Bu şekilde giderse gelecek ne üretim ne de satış yapılmayacak” diyerek sözlerine devam eden Sümerkan, “Durum buna doğru ilerliyor. Diğer kurumların da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı gibi aracıları aradan çıkarmaları gerekiyor. Aracılar istedikleri gibi piyasayla oynadılar. Bunu yaptıklarından sonra da millet gerçekten zarar etti ve üretime geçemedi. Üzerine pandemi de geldiği için ürünü satsa da parasını alamadı. Şu anda bazı belediyeler ya da bazı firmalar mal talep ediyor ama elimizde mal yok. Piyasa olduğu gibi hem yanlış alışverişten hem de salgından dolayı çok güç bir hal aldı. Yurtdışına ürün gönderilecek mal bulamıyorlar. Bu durumdan yalnızca Bayındır etkilenmiyor. Bunun içine Ödemiş’i de ilave edin. Ödemiş’te de sıkıntılar çok büyük. Sen üreticiye destek vermezsen, arka çıkmazsan üretim olmaz mal da temin edemezsin. Mal temin edemediğin için de sıkıntılar yaşanır, daha da yaşanacaktır. Herkes şapkasını önüne koyacak, düşünecek. Üretimi ve üreticiyi teşvik edici adımlar atmak zorundalar. Yoksa gidiyor… Yerli çiçeğimiz tarih olur. Ya bunları yaparlar ya da oturup herkes kendi derdine yanacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliği ile yaptıkları ‘Tohum Serası’ projesi hakkında da bilgiler veren Sümerkan, “Projemiz devam ediyor. İhalemizi tamamladık. Şu anda hazırlıkların tamamlanmasını bekliyoruz yakın bir zamanda projemize başlanacak” dedi.
Projenin sadece Bayındır’a değil tüm Türkiye’ye ciddi faydalar sağlanacağını söyleyen Başkan Sümerkan, “Bu projenin en önemli katkısı ıslah çalışmalarıyla ilgili Türkiye’de ilk çalışma olma özelliğini taşıması. Bu ıslah çalışmalarıyla Türkiye’ye teknik elemanlar kazandırılacak. Bu elemanlar üretim başta olmak üzere birçok alanda yetişecek. Burada tek bir amacımız var Türkiye’de bu konuda teknik eleman kazandırıp işi öğretmek. Zaten sonrasında devamı gelecektir” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

focada-ogretmenler-gunu-kutlamasi

Foça’da Öğretmenler Günü kutlaması

koca-siddetinden-bir-tikla-kurtuldu

Koca şiddetinden “bir tıkla” kurtuldu