in ,

‘Tehlikeli olmasa da hafife almaya gelmez’

Türkiye’de maymun çiçeği vaka sayısı 5’e yükseldi. Maymun çiçeğinin korona virüsten farklı olduğunu belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Kaynak, “Gerekli önlemler alınmalı” dedi

tehlikeli-olmasa-da-hafife-almaya-gelmez

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği vakalarına ilişkin, “Şu ana kadar ülkemizde 5 hasta tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi.1 hastamız ise izolasyonda. Sağlık durumları iyi, hiç bir sorun yok. Hastalık, kapalı ortamda, çok yakın ve uzun süreli temasla bulaşıyor. Ülkemiz açısından bir pandemi riski taşımıyor” diye konuştu.

Sosyal medyada gündem olan maymun çiçeğine ilişkin vatandaşlar, ‘Bir salgın daha mı geliyor?’ sorusunu sorarken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise maymun çiçeği için acil durum ilan etti. Ayrıca maymun çiçeği vakaları ile ilgili takip-kontrol içerisinde, doğru bilgi ve iletişim halinde olunması gerektiğini açıkladı. DSÖ birkaç ay önce çiçek aşısının maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85 koruma sağlayacağını bildirmişti.

PANDEMİ GİBİ DEĞİL’

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak maymun çiçeği virüsünün pandemi riski taşıma olasılığını değerlendirdi. Özellikle korona virüsten farklı olduğunu söyleyen Kaynak, “Bazı ülkelerde hızlı bir artış meydana geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu tür artışlarda acil durum çağrısı yaptığı doğrudur. Ancak Türkiye’de Sağlık Bakanı açıklamalarda bulundu. Elimizde başka vaka olup olmadığını bilmiyoruz. Biz de duyum almış değiliz. Maymun çiçeği aslında eskiden beri bilinmesi yönü ile korona virüsten farklıdır. Gerek yayılım hızı gerekse bilinen aşının olması itibarıyla korona virüs ile aynı düşünemeyiz. Korona virüs ile mukayese edecek olursak üç yıl önce yaşadığımız gibi bir pandemi riski taşımıyor. O tarzda bir patlama olasılığı şimdilik düşünülmüyor” dedi.

ÖNLEM ALINMALI’

Maymun çiçeği için pandemi riskinin şimdilik olmadığını ancak virüsün yine de dikkat edilmesi gereken bir vaka olduğunu belirten Kaynak, “Buradaki problem şudur: Bu tarz enfeksiyonlarda çok hızlı varyant değişiklikleri oluyor. Yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden süreç yakından takip edilmeli. Gerekli önlemler alınarak şimdiden belli başlı kurallar uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

YA ÇİÇEK AŞISI?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çiçek aşısının, maymun çiçeği üzerinde yüzde 85 etkili olduğunu söyledi. Bu bilgi doğrultusunda ‘Maymun çiçeğinin çözümü mü var?’ sorusu akla geldi. Kaynak, “Maymun çiçeğinin pandemi olarak nitelendirilmemesinin nedeni, çiçek aşısından kaynaklı değil, bulaş hızının daha yavaş olmasıyla ilgili” açıklamalarında bulundu.

Rana Beyza ÖZTÜRK/Özel Haber

chp-sozcusu-faik-oztrak-gundemi-degerlendirdi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündemi değerlendirdi

ak-partili-nasir-menemenden-chpye-yuklendi

AK Partili Nasır, Menemen’den CHP’ye yüklendi