in ,

Tek çözüm, yeni arsalar açılmalı

Konutta artan fiyatların arz-talep ilişkisindeki ters orantıya bağlı olduğunu tespitinde bulunan uzmanlar, Hazine ve yerel yönetimlerin yeni arsalar ortaya çıkarması gerektiğini söylüyor

izmirde-konut-satislari-yuzde-392-oraninda-azaldi

İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6,12 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 106,6 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 7,47, işçilik endeksi yüzde1,35 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 133,71 işçilik endeksi yüzde 43,75 arttı.

Konut ve kira fiyatlarının artması vatandaş için büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Uzmanlar, bu artışı konut üretiminin yavaşlaması, büyükşehirlerde arsaların kalmaması ve artan maliyetlere bağlıyor.

adnan-bozbay

ARZ-TALEP ORANTISI

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Gayrimenkul Faaliyetleri Grubu Meclis üyesi Adnan Bozbay, “Konutta talep ve arz ters orantılı gidiyor, Arzda arsa yok. Yeni üretilen ev müteahhitlerden çıkmıyor. Çünkü risk istemiyorlar. Satıp satamama endişesinden ötürü üretim aksıyor. Talep ise artıyor. Nedenine bakarsak; faizler düşük. İzmir küçük bir kent, kolay kolay arsa bulunmuyor. Çözümü ise yeni arsaların yaratılması. Belediye ve hazine tarafından ortaya çıkarılmalı bu alanlar. Çünkü her sene yeni evlenenler, boşananlar, evlendi mi yahut boşandı mı, aileyle yaşayamazlar. Birbiriyle ters orantılı; arz düşerken talep çok yükseliyor. Fiyatlar da tabii aşırı alım bölgesine doğru gidiyor. İnşaat malzemeleri fiyatları kontrol edilmeli. Demir fiyatlarında gevşeme başladı. İnşaat yapılmayınca demir fiyatı düşmeye başladı. Demek ki bizim yavaş yavaş bu konuda konut politikası oluşturmamız gerekiyor” dedi.

‘YENİ ARSALAR ŞART’ 

Özellikle kiraya dahi çıkamadığını ifade eden Bozbay, “Gençler bırakın ev almayı, kiraya çıkmaya cesaret edemiyor. Üniversiteye başlama yaşı ve maaşı düşününce en iyi ihtimalle 7 bin lira ile başlıyorsun. Bir sürü sosyal çıktılara dönüşüyor. Mal sahibi kira arttıkça artıyor. Yüzde 25 baskıyla bu iş çözülmez” dedi. Özellikle arsa konusunun çözümünün ortak hamlelerle gerçekleşebileceğini ifade eden Bozbay, “Ankara ile ilişkileri iyi sürdürmek gerekiyor. İmarı onaylayan Ankara, Ankara’nın onayına İzmir onay vermiyor. Yahut bu durumun tam tersi yaşanıyor. Bir de kentsel dönüşümler rayında gitmiyor İzmir’de. Dolayısıyla tepede bir takım sorunlar var ama sorunları malesef halk çekiyor. Bu uyuşmazlık nedeniyle arsaların üretimi kolay olmuyor. Özel okul arsası arıyorsun, MEB demeli ki, ‘Burada devlet okulu yapmayacağım, arsa çevrilebilir.’ Ancak denmiyor. Bu konunun hem fiyat hem arz için olumlu bir seyre çevrilebilmesi için eş güdümlü çalışılmalı. Birlikte hareket etme gücü olmalı. Arsa da oluşturulmalı” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

zin-ve-ali-hikayesi

Zin ve Ali’nin Hikayesi beğeniye sunuldu

izmir-merkezli-feto-operasyonunda-yakalanan-34-supheli-itirafci-oldu

İzmir merkezli 7 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı kararı