Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU- EGE TELGRAF/ Bilgisayar ve telefon ekranlarına uzun süre bakmanın göz sağlığı üzerindeki etkileri, birçok kişinin merak ettiği bir konu. Göz doktorları, ekran kullanımının göz sağlığını bozmadığını, ancak yorgunluğa neden olabileceğini belirtiyor. Doğru mesafe ve ışıklandırma ayarlarının önemi vurgulanıyor.

Bilgisayarda uzun süre çalışmak, gözleri bozmaz ancak göz yorgunluğuna neden olabilir. Bu yorgunluğu azaltmak için her 20 dakikada bir, 20 kez gözlerinizi açıp kapamanız öneriliyor. Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Levent Akçay, ekrana çok yakın veya çok uzaktan bakmanın, göz kaslarında yorgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısına yol açabileceğini belirtiyor.

MİYOP VE ŞAŞILIK OLABİLİR

Telefon ekranlarına uzun süre bakmak ise göz kızarıklığı, göz tahrişi, göz kuruluğu ve bulanık görme gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca miyopinin ilerlemesine ve göz kaymasına da yol açabilir. Çok telefona bakmak, sırt ağrısı, boyun ve baş ağrısına da neden olabiliyor.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 10 kiloluk dev tümör çıkartıldı Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 10 kiloluk dev tümör çıkartıldı

Sürekli ekrana bakanlar için bazı önerilerde bulunan göz doktorları, bilgisayar ekranından yaklaşık 60 cm uzaklıkta oturmayı ve ekranı göz hizasının biraz altına ayarlamayı tavsiye ediyor. Ayrıca ekranın parlamasını azaltmak için bulunduğunuz yeri uygun şekilde aydınlatmak ve gerekirse ekran filtresi kullanmak da önemlidir. Ekranın içine aydınlatma ışığının veya güneşin doğrudan düşmemesi gerektiğini de vurguluyorlar.

GÖZ KASLARINI YORUYOR

Göz doktorları, ekranlara bakmanın göz sağlığına ciddi zararlar vermediğini, ancak uygun mesafe ve ışıklandırma sağlanmazsa, göz kaslarında yorgunluk ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. Göz sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaşadığınızda veya göz bozukluğu belirtileri olan baş ağrısı, göz yorgunluğu ve bulanık görme gibi durumlarla karşılaştığınızda, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız öneriliyor.

Kaynak: EGE TELGRAF