Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) iş birliği ile yürütülen ‘Kentleşme’ özel ilavesi yarın 9 Eylül Gazetesi ile bayilerde olacak.

İş arama sürecinde veya serbest gazetecilerin ‘Basın Özgürlüğü için Örgütlü Gazeteciler Güçlü Medya Projesi’ telif desteği kapsamında hazırladığı haberler, yeni yüzyılda kentleşmenin neresinde olduğumuzu ve ideal kent kavramını sorguluyor. 15 gazetecinin özel haberlerinin yer aldığı sayıda, deprem bölgesinin son durumu, kentsel dönüşüm yasasının getirdiği soru işaretleri de yer alıyor. 

İstanbul'a bir metro hattı daha geliyor İstanbul'a bir metro hattı daha geliyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ökmen Sümer ile hiçbir depremin sürpriz olmadığını ve son yapılan araştırmaların ipuçlarını okuyabileceğiniz sayıda, ideal kentin kurulması için uzmanların önerilerini bulacaksınız. Sivil toplum örgütlerinin bölgede 1 yıldır artarak devam eden yardımlarının da yer aldığı özel sayıda, dünyada son teknolojik tasarımlarla bütünleşen mimari yapıları Teknofest İzmir birincisi Mimar Öznur Çakır’dan okuyabilirsiniz.

‘Kentleşme’ ilavesinde dönüşüm mağdurlarının ve deprem bölgesinde hala konteynerlerde yaşayan insanların mücadelelerinin yanında bir zamanlar büyükşehirlere büyük umutlarla yerleşmiş şimdi ise tersine göç edenlerin hikayelerini de bulacaksınız.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin proje kapsamında 2024 yılında yayınlanan ilk dergisi ‘Kentleşme’ özel sayısına 9 Eylül Gazetesi ile bayilerden ulaşabilirsiniz.

** Bu yayın Avrupa Birliği tarafından sağlanan finansal destek ile hazırlanmıştır. İçeriğinden tümüyle TGS ve İGC sorumlu olup, Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

Kaynak: Bülten