in ,

TGS’den 5 ilde eş zamanlı eylem

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) medyadaki son gelişmeleri protesto etmek amacıyla İzmir’in yanı sıra Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul’da eş zamanlı bir eylem düzenledi

tgsden-5-ilde-es-zamanli-eylem

Konak Meydanı Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı önünde bir araya gelen İzmirli gazeteciler, tutuklanan meslektaşları için Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Son 8 günde tutuklanan ve cezaevlerinde sayısı 91’e ulaşan meslektaşları için özgürlük talebinde bulunan gazeteciler “Adalet istiyoruz” dedi. Ortak basın açıklamasını Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner okurken, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve Uğur Dündar da gazetecilere destek verdi.

TGS İzmir Şube Başkanı Halil Hüner yaptığı açıklamada son iki haftada 28 gazetecinin gözaltına alındığını 8’inin ise tutuklandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Gazeteciler hedef haline getirilmekte, Türk toplumuna gerçekleri ulaştırmak dışında bir şey yapmayan gazeteciler suçlu, hatta hain ilan edilmektedir. Gazetecilik kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazeteciliğin gayesi yönetenleri ya da bir kesimi, onların çıkarlarını korumak değil, toplumun çıkarlarını korumaktır. Son tutuklamalar ile birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısı 91’e yükseldi. Gazetecileri böylesine hedef haline getiren, onları hukuksuz bir biçimde gözaltına alıp tutuklatan gerçekler ne? Son yaşadığımız tutuklamalarda bir kez daha gördük ki, yargı bağımsız hareket etmiyor. Hukukun ayaklar altına alındığı bugünlerde gazeteciler olarak adalet istiyoruz. Halkın haber alma hakkının gasp edildiği, gazetecilerin hukuksuz bir biçimde tutuklandığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından, birlikten, beraberlikten bahsedilemez. Adalet istiyoruz çünkü, kendi çıkarlarımız için değil ülkenin çıkarları için yazıyoruz. Adalet istiyoruz çünkü gazetecilik suç değildir. Hukuk ve adalet bir gün herkes için gerekli olacaktır.”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da, “kalemini satmayan, gördükleri gerçekleri ekranlara ve köşesine taşıyan gazetecilerimiz her geçen gün kasten ve bilerek gözaltına alınmakta. Anlamsız gerekçelerle aynı mahkeme tarafından bir yandan serbest bırakılıyor, bir yandan tutuklanıyor, bir yandan da yurt dışına çıkış yasağı konuyor. Akıl alır gibi değil. Bu durum hukuk açısından hiç gördüğümüz bir durum değil. Mevcut iktidar sadece kendisini öven, yaptıklarını onaylayan gazete istiyor. Her şeyi güllük gülistanlık göstermek istiyor. Keşke her şey güllük gülistanlık olsa. Keşke gazeteci arkadaşlarımız da güzel şeyleri yazabilseler. Ama her şey ortada” dedi.

Eyleme katılan ve tutuklu gazeteciler için adalet isteyen usta gazeteci yazar Uğur Dündar, “Yaşasın halkın gerçekleri öğrenme hakkı, yaşasın demokrasi, yaşasın hukukun üstünlü, yaşasın basın özgürlüğü, yaşasın Türkiye” sözleriyle meslektaşlarına destek verdi.

Erman Şentürk

tirede-kadin-cinayeti-bosandigi-esi-tarafindan-olduruldu

Tire’de kadın cinayeti: Boşandığı eşi tarafından öldürüldü

bayindirda-13-bin-fidan-toprakla-bulusacak

Bayındır’da 13 bin fidan toprakla buluşacak