İsrail basınında yer alan “Türk Ticaret Bakanlığı'nın yerel inşaat sektöründeki fabrikalara gönderdiği mektuplarla İsrail'e ihracata yeniden başlamaları için geçici izin verildiğini bildirdi” şeklindeki iddialar üzerine Ticaret Bakanlığından açıklama geldi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "İsrail Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları tamamen hayal ürünüdür ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. İsrail ile ticaret konusundaki hükümet kararımızın arkasındayız ve bu karar geçerliliğini korumaktadır" dedi.

KARARIMIZ YÜRÜRLÜKTEDİR

Bakan Bolat, “İsrail Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları kesinlikle hayal ürünü olup, gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. İsrail ile ticaret konusunda hükümet olarak almış olduğumuz kararın arkasındayız. Bu karar geçerliliğini korumaktadır. İsrail’in Gazzeye yönelik saldırılarının durdurulması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve Gazze’deki Filistinli kardeşlerimize yönelik insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması konusundaki şartlarımız sağlanıncaya kadar, İsrail ile ticaretin durdurulması kararımız yürürlüktedir” dedi.

Gelecek Partisi İzmir’de neler oluyor? Teşkilat başkanı milletvekiline ateş püskürdü… Gelecek Partisi İzmir’de neler oluyor? Teşkilat başkanı milletvekiline ateş püskürdü…

GAZZE’YE YARDIMA İZİN VERİLİNCEYE KADAR

Bakanlık, “İsrail hükümeti, Gazze'ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar” İsrail ile ihracat ve ithalatın durdurulduğunu açıklamıştı. Söz konusu karar tüm ihracat ve ithalat kalemlerinde uygulandığı da belirtildi.

Kaynak: Ege Telgraf