in ,

‘Ticaretteki çarklar dönmeyi sürdürecek’

Pandemide verdikleri eğitimlerle üyelerini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, “Krizi aşmanın yolu çalışmaktan geçiyor” dedi

ticaretteki-carklar-donmeyi-surdurecek

Korona virüs salgını sürecinde üyelerine verdikleri eğitimlerle destek olmayı amaçladıklarını belirten Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, çalışmalarını Ege Tegraf’a anlattı. Süreci en az hasarla atlatmayı planladıklarını söyleyen Olgun, zor durumda olan esnaf için de destek çağrısı yaptı.
Alanındaki uzmanlarla ihtiyaca göre çeşitli konuları içeren bir eğitim programı hazırladıklarını belirten Olgun, “Eğitimlerimizi online bir program üzerinden yapıyor ve katılım talep ediyoruz. Katılımcılarımıza uzmanlarımız eğitimler vererek gerekli konularda bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Bu anlamda da geçtiğimiz günlerde “Hedef pazar tespiti, uluslararası pazarda müşteri bulma ve satış” adı altında bir eğitim yaptık. Önümüzdeki hafta da İlçe Sağlık Müdürümüz ve özel hastanelerin başhekimlerinin katılımıyla işletmelerde Kovid 19 çıkması durumlarında neler yapılması gerekiyor ve alınması gereken tedbirler hakkında bir eğitim düzenleyeceğiz. Sonraki süreçte de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile birlikte firmaların virüs salgınına karşı bir belgelendirme işlemi yapılacak. Bu belgenin nasıl alınacağına ilişkin de ayrıca bir eğitimimiz daha olacak. Bugüne kadar düzenlediğimiz eğitimlerde katılımcı oranından oldukça memnunuz. Artık herkes online eğitimlere adapte oldu” dedi.

‘YANLARINDA OLUYORUZ’

“Bir yandan da salgın günlerinde de üyelerimizi bilinçlendirmeye yönelik mevcut krizi fırsata çevirmeye çalıştık” diyen Başkan Olgun, “Ortada sağlık açısından sıkıntılı bir süreç var. Dünya pandemiyle boğuşuyor. Şimdi elimizi kolumuzu bağlayıp oturarak beklemenin zamanı değil. Bu anlamda da ne yapmamız ve ne gibi çalışmalar üretmemiz gerektiğine ilişkin kafa yorduk. Biz oda olarak zaten mevcut durumla ilgili bir kriz masası oluşturmuştuk. Burada süreçle ilgili olarak üyelerimize Kovid 19 salgınında ekonomi ve sağlık alanında yaşadıklarıyla alakalı bilgilendirmelerde bulunuyor, yanlarında olmaya çalışıyoruz. Krizi fırsata çevirmemiz gerekiyor. Küresel anlamda yaşanan bu süreçte ülke olarak yaşanılan problemler de var. Onun için bu krizi aşmanın yolu çok çalışmaktan geçiyor. Bizler yine üretim ve ihracat yapmaya, sanayi, endüstri ve ticaretin çarklarını durmaksızın döndürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SIKINTILI SEKTÖRLER…

Torbalı’da yaşanan son duruma ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Olgun, “Hizmet sektöründe çok ciddi sıkıntılar var. Pandemi sürecinde birçok işletme kepenk indirdi. Fakat üretim ve sanayide bunun aksine bir yoğunluk söz konusu. Dışarıdan hammadde tedariki ve ithalat yapmada bazı sıkıntılar yaşanıyor. Kısacası, sıkıntılı sektörler var, göreceli olarak da bazı sektörlerde artış var. Biz tüm bu süreçte bir şekilde en az yarayı almaya ve hayatta kalmaya çaba sarf ediyoruz” dedi.

ESNAF İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Son olarak, ticarette yaşanan sorunların giderilmesine yönelik de bir çağrıda bulunan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, “Dediğim gibi hizmet sektörü büyük bir sıkıntı ile mücadele ediyor. Restoranlar, kırtasiyeler, özel okullar… Bunların hepsi bizim üyelerimiz. Bu süre zarfında uzun süre iş yapamayan bir esnaf grubumuz var. Hepsi şu anda sıkıntı içerisinde. Bu esnafı biraz daha rahatlatacak desteklerin gelmesi en büyük arzumuz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

menemen-suyuna-sahip-cikiyor

Menemen suyuna sahip çıkıyor

avmde-korkutan-yangin

AVM yangını korkuttu!