Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Gökhan Zan’ın adaylığını geri çeken Türkiye İşçi Partisi (TİP) yerel seçim kararını açıkladı.

TİP Parti Meclisi (PM) dün Hatay için kararını belirlemek üzere toplandı.

PM'de yürütülen tartışmalar doğrultusunda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın adaylarından birinin desteklenmesi yönünde eğilim oluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi

Hatay’da Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden hem Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin ‘DEM Parti hem de Emek Partisi’nin (EMEP) adayı mevcut. DEM Parti’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Perihan Pakize Sinemillioğu iken EMEP Partisi’nin adayı ise Halil İmrek seçime giriyor.

TERCİH SEÇMENİN

TİP PM toplantısının ardından Emek ve Özgürlük İttifakı’na bir çağrı yapılacağı ve iki adaydan hangisinin destekleneceği konusunun ise seçmenin tercihine bırakılacağı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

TİP, 17 Mart'ta bir açıklama yayınlayarak Hatay Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdiği Gökhan Zan'ın adaylığını geri çektiklerini duyurmuş, yapılan yazılı açıklamada, "Gökhan Zan'ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır. Gökhan Zan söz konusu iddiaların kendisine yönelik bir kumpas olduğunu ve hukuki süreci başlatacağını partimize iletmişti" ifadelerine yer verilmişti.  TİP, Zan'ın 'çıkar ilişkilerine girdiğini' iddia etmişti.

Kaynak: Artı Gerçek