in ,

Tire Süt Kooperatifi İzmir’i kucaklıyor

Küçük Menderes’ten doğan Türkiye’nin en büyük tarımsal üretici kooperatifi, bünyesinde kurduğu Çiftçim Marketler’in sayısını Narlıdere Şubesi ile dörde çıkardı…

tire-sut-kooperatifi

İzmir’den çıkarak ününü önce Türkiye’ye ardından da dünyaya duyuran Tire Süt Kooperatifi hem büyümeye, hem de 2 binin üzerindeki ortaklarına kazandırmaya devam ediyor.

 Tire Süt Koopartif Başkanı Mahmut Eskiyörük, Narlıdere’de gerçekleşen açılışta; “Amacımız kooperatifçiliği tetiklemek ve ülkemize kooperatifçiliği benimsetmektir. Burada hem üretici kazanacak hem tüketici kazanacak. Bu işyerinin patronu bir kişi değildir. Bu işyerinin patronu alın teri ile emeği ile geçinmeye çalışan iki binden fazla emekçidir. Bu işyerinde tüketiciler güvenilir gıda ile buluşacak.”

Tire Süt’ün Çiftçim Marketlerinin sayısı 4’e çıktı

İzmir’den çıkarak ününü önce Türkiye’ye ardından da dünyaya duyuran Tire Süt Kooperatifi hem büyümeye, hem de 2 binin üzerindeki ortaklarına kazandırmaya devam ediyor. Başkanlığını, kendisi de bir çiftçi olan Mahmut Eskiyörük’ün yaptığı kooperatif, bir süre önce Çiftçim Market adıyla, kendi ürettiği süt ve et ürünlerini market zincirine taşımıştı. Tire Süt’ün Çiftçim Marketlerinin sayısı, Narlıdere Şubesi ile dörde yükseldi. Marketin açılışı mütevazi bir törenle gerçekleştirildi.

tire-sut-kooperatifi-narliderede

Mithatpaşa Caddesi üzerinde faaliyete geçen Çiftçim Market’in açılışına, ev sahibi Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük başta olmak üzere, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Fatih Kiremitçi, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP İzmir eski milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Musa Çam, çeşitli kooperatiflerin başkanları, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

ÜRETİCİ İLE TÜKETİCİYİ BULUŞTURUYORUZ

Açılış konuşmasını yapan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Türkiye’yi karış karış gezerek kooperatifçiliğin önemini anlattığını ifade ederek, “Türkiye’de tarım ve hayvancılığı kalkındırmanın yolu kooperatifçiliktir. Burası küçük ama çok anlamlı bir mekandır. Burada üretici ile tüketiciyi buluşturuyoruz. Amacımız kooperatifçiliği tetiklemek ve ülkemize kooperatifçiliği benimsetmektir. Burada hem üretici kazanacak hem tüketici kazanacak. Bu işyerinin patronu bir kişi değildir. Bu işyerinin patronu alın teri ile emeği ile geçinmeye çalışan iki binden fazla emekçidir. Bu işyerinde tüketiciler güvenilir gıda ile buluşacak. Çünkü bu işyerindeki ürünlerin hiçbirinde en ufak bir katkı ya da koruyucu madde yok. Et ürünlerimizin tümü veteriner kontrolünde kesilen sağlıklı hayvanlardan elde ediliyor. Süt ürünlerimiz de güvenilir ham maddeden elde ediliyor. Buradan belediye başkanlarına çağrıda bulunuyorum. Her ilçede bir tanzim satış noktası kurarak hem üreticinin hem de tüketicinin mağduriyetlerini ortadan kaldıralım. Bugün üretici para kazanmamaktan yakınıyor. Tüketici ise güvenilir ürün bulamamaktan ve pahalılıktan yakınıyor. Bunun çözümü kooperatifçilikten geçiyor. Bunu ancak üretici ile tüketiciyi buluşturursak başarabiliriz. Biz bu uygulamayı hayata geçirmek için burada önemli bir adım attık. Hedefimiz İzmir’in her köşesinde birer Tire Süt Kooperatifi Çiftçi Market kurmaktır. Bu önemli bir projedir. Umarım kısa süre içinde tüm ülkeye yayılan bir proje olur. Bu proje aynı zamanda Türk tarımının sorunlarının çözümünde çok önemli bir rol oynayacak. Narlıdere halkını bu mekanı sahip çıkmaya davet ediyorum. Çünkü Narlıdere halkımız bu mekana sahip çıkmakla hem üreticiyi destekleyecek hem de güvenilir ürünlerle buluşacaklar” dedi.

MUTLU: CANLA BAŞLA DESTEKLİYORUZ

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu ise, esnaf teşkilatı olarak bu tür kooperatif ve işletmelere tam destek verdiklerini dile getirerek, “Bu tür projeler bizim kendi yetiştirdiğimiz ürünleri dış piyasaya bağımlı kalmadan tüketiciyle buluşturan, kendi işimize ve aşımıza sahip çıkan projelerdir. Esnaf ve sanatkarlar olarak bu tür projelere canla başla destek verdiğimizi belirtmek isterim. Bu duygu ve düşüncele Narlıdere’de yeni hizmete giren Tire Süt Kooperatifi Çiftçim Market’in hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu projelere hayat veren değerli Kooperatif Başkanımız Mahmut Eskiyörük’ü de tebrik ediyorum” dedi.

ALİ ENGİN: NARLIDERE’YE HAYIRLI OLSUN

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin de, “Tire Süt Kooperatifi Çiftçim Market’in burada hizmete girmesi hem Narlıdere, hem de İzmir halkımız için çok iyi olacak. Burada tüketicilerimiz üreticinin alın terini akıtarak ürettiği ürünleri aracısız bir şekilde sahip olacak. Bu konuda büyük çaba sarf eden Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük’e çok teşekkür ediyorum. Çiftçim Market’in Narlıdere başta olmak üzere tüm İzmirimiz’e hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

ÖZEN: TÜM KOOPERATİFLERDE GÖRMEK İSTİYORUZ

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ise Tire Süt Kooperatifi’nin elde ettiği başarıyı tüm kooperatiflerde görmek istediğini söyledi. Müdür Özen, “Bugün burada çok güzel bir tabloya şahitlik yapıyoruz. Tarımda pazarlama üretim kadar önemlidir. Üretici, ürünü hak ettiği pazar pay bulup hak ettiği değeri görürse üretmeye devam eder. Aksi halde üretim belli bir noktadan sonra durma noktasına gelir. İzmir hayvancılık ve hayvansal ürünler anlamında önemli bir potansiyele sahip. Süt üretimi konusunda Türkiye’nin ikinci ili konumundayız. Buna bağlı olarak sütten elde edilen süt ürünleri üretimi olarak da oldukça büyük bir potansiyelimiz var. Bütün bunlar İzmir’de üretim noktasında bir sorun olmadığını pazarlama noktasında bu tür kooperatiflerimize destek vermemiz gerektiğini gösteriyor. İnşallah Narlıdere’de açılan bu şubenin ilimizin tüm ilçelerinde faaliyete geçtiği günleri de göreceğiz. Bugün Tire Süt Kooperatifi’nin göstermiş olduğu başarıyı, tüm kooperatiflerimizin göstermesini istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle ye işyerinin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi törene katılan protokol üyeleri tarafından “Hayırlı uğurlu olsun” dilekleri ile kesildi. Davetliler kurdele kesiminin ardından Çiftçim Market’i gezerek reyonları inceledi ve alışveriş yaptı.

 Dünyanın Örnek Kırsal Kalkınma Modeli

1967 yılında İzmir’in Tire ilçesinde kurulan Tire Süt Kooperatifi, günümüzde 2000’in üzerinde süt üreticisinin birlikteliğiyle kendi alanında Türkiye’nin en büyük kooperatifi haline geldi. Kaynakları doğru kullanarak ürettiği projelerle Türkiye’de kooperatifçiliğin öncü kuruluşu olan Tire Süt, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da Dünyanın Örnek Kırsal Kalkınma Modeli seçildi.

Tire Süt Kooperatifi; yüzlerce soğutma tankı ve tankerleriyle 2006 yılından itibaren sütün tamamını soğuk zincir altına aldı. 62 köy merkezinde oluşturulan süt alım merkezlerinde süt, yerinde kontrol edilerek gıda güvenliğine uygun toplanıyor. Kooperatif ortaklarının besilik hayvanları veteriner hekim kontrolünde alınıp kesilerek İzmir Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan et işleme tesisinde hijyenik şartlarda mamüle dönüştürülüyor. Etlerden Tire şiş köfte, döner ve sucuk üretilerek Türkiye çapında pazara sunuluyor. Türkiye’nin ilk Organik Pastörize sütünün üretildiği tesiste; çiğ süt, pastörize süt, yoğurt, ayran, tereyağı üretimi yapılıyor.

Tüketiciye kaliteli, doğal ve güvenli gıda sunan kooperatif, diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi adına 9 yıldır İzmir’in çocuklarına süt dağıtıyor. Okul Sütü ve Süt Kuzusu Projelerini başarıyla yürüten Tire Süt proje çerçevesinde 1-5 yaş arası çocuğu bulunan 125 bin aileye süt dağıtımına devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu çalışmasıyla üreticiyi doğrudan desteklerken Türk Tarım politikalarına ışık tutan İzmir Modeli’nin de oluşmasını sağladı.

KAZIM ERKMEN

 

 

bornovada-elektrik-kablolari-calindi

Bornova’da elektrik kabloları çalındı

bergamada-sehir-stadyumu-tasiniyor-millet-bahcesi-yapilacak

Bergama’da şehir stadyumu taşınıyor: Millet Bahçesi yapılacak