Topkapı Sarayı, tarihinde ilk defa gece saatlerinde ziyarete açılıyor. Milli Saraylar Başkanlığı'na bağlı olan saray, 1924 yılından beri müze olarak hizmet vermesine rağmen, gece turu uygulamasıyla ziyaretçilerine yeni bir deneyim sunacak.

Yarın başlayacak olan gece turlarıyla birlikte, Topkapı Sarayı her cumartesi akşamı 21.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Ziyaretçiler gruplar halinde kabul edilecek ve her grup en fazla 300 kişiden oluşacak. Gece turunun başlangıç ve bitiş noktası Bab-ı Hümayun olacak. Tur kapsamında, sarayın ikinci avlusundaki Divan-ı Hümayun, Kubbealtı ve Saray Saatleri Galerisi gibi önemli noktalar ziyaret edilebilecek. Ayrıca, Harem bölümünde bulunan Karaağalar Mescidi, Cariyeler Koridoru, Valide Sultan Dairesi gibi alanlar da gece ziyaretçilere açılacak. Yeni düzenlenen Kuşhane Mutfağı da bu gezi programında yer alacak.

Gezi sırasında, Topkapı Sarayı'nın üçüncü avlusundaki Arz Odası, Mukaddes Emanetler Dairesi ve Fatih Köşkü ile Hazine Sergisi de ziyaret edilebilecek. Sarayın meşhur eserleri arasında yer alan Kaşıkçı Elması, Topkapı Hançeri ve Altın Taht da sergide görülebilecek.

Muharrem ayı ne zaman bitecek? Aşure için son gün hangi gün? Muharrem ayı ne zaman bitecek? Aşure için son gün hangi gün?

Gece turu ziyaretçilere Havuzlu Teras'ta dolaşma ve İftariye Kameriyesi'nden İstanbul manzarasını izleme fırsatı da sunacak. Biletler, gişeden temin edilebilecek.

Kaynak: Gazete Duvar