in ,

‘Topluluklardan uzak durulmalı’

65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlar için sosyal izolasyon dönemi başladı. Uzmanlar, “Panik yapmayın. Tedbirlerle süreci atlatacağız” dedi

topluluklardan-uzak-durulmali

Korona virüs (KOVİD-19) nedeniyle, ülke genelinde alınan önleyici tedbirler kapsamında virüsten en çok etkilenen grup olarak bilinen 65 yaş ve üstü için sokağa çıkmama kararı ilan edildi. 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’na denk gelen uygulamada, risk grubunda olan vatandaşların ve toplum sağlığını gözetmek amacıyla sosyal izalosyon sağlanıyor. Özellikle 65 yaş ve üstünün bu karara uyması gerektiğinin altını çizen Emekliler Derneği Başkanı Baki Yapıcı, bu yüzden tüm üyelerine ‘Evde kalın’ çağrısında bulunduklarını belirtti. Vakti evde geçirmeye dikkat ettiklerini ve teşvik edici olmaya çalıştıklarını belirten Yapıcı, “Temel ihtiyaçlarımızı gidermek için dahi eğer imkan var ise yardım alıyoruz” açıklamalarında bulundu.
Henüz kesinleşmiş bir tedavisi ve aşısı olmayan korona virüsü salgınından korunmanın en önemli yolunun evden çıkmama olduğunu söyleyen Doktor Rıfat Mutlu da, dikkat edilmesi gerekenlerin altını çizdi. Sadece yaşlıların evden çıkmamasının yeterli olmadığını, ayrıca öksüren ya da hapşıran bir kişinin de yaş almışların yanına gitmemesi gerektiğini ifade eden Mutlu, “Yalnız yaşayan yaşlıların elbette gereksinimleri var. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı numarayı arayarak destek ve yardım isteyebilirler. Risklerden uzak olmaları için böyle bir izolasyon dönemi şart. Korona virüsü damlacık yoluyla yayılıyor; yani öksürmek ve hapşırma dikkat edilmesi gereken konular. Bu şekilde yayılan bir virüsü önlemenin tek yolu sosyal izolasyon. Topluluklardan biraz uzak durmalarında yarar var. Geçici bir olay. Hiçbir vatandaşımızın paniğe kapılmayıp süreci sükunetle takip etmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

‘UYGULAYACAĞIZ’

İmmün sisteminin de zayıflamasıyla beraber yaşlıların enfeksiyona yatkın hale gelindiğini belirten Mutlu, “Esas olan özellikle kronik akciğer hastalıkları aynı zamanda bir de kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına sahip olabilirler. Bu koşullar olduğunda risk fazlasıyla artıyor. Yaşlıların akciğerlerinde ve özellikle bu virüsü almaya yönelik bazı reseptörler daha çok gelişiyor. Tüm hijyen kurallarına fazlasıyla uyarak bu dönemi geçireceğiz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

buyuksehir-maske-uretimine-basladi

Büyükşehir maske üretmeye başladı

koruyucu-ekipman-en-cok-onlarin-hakki

Koruyucu ekipman en çok onların hakkı