DOĞUKAN EMEKLİ / EGE TELGRAF- Moda dünyasının vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar, sadece şıklıklarıyla değil, aynı zamanda sağlık sorunlarına neden olabilecek potansiyel riskleriyle de gündeme geliyor. Uzmanlar, topuklu ayakkabı kullanımının sağlık üzerindeki olası zararlarına dikkat çekiyor.

AYAK AĞRILARI VE YORGUNLUĞU

Uzun süreli ve düzenli topuklu ayakkabı kullanımının, ayakların doğal duruşunu değiştirerek ağrı ve yorgunluğa yol açtığı belirtiliyor.

AYAK VE AYAK BİLEĞİ SORUNLARI

Uzmanlar, topuklu ayakkabıların ayak bileği, ayak tabanı ve tendonlarda gerilim ve baskıya neden olabileceğini belirtiyor. Bu durumun tendinit, ayak bileği burkulması ve aşil tendonu sorunlarına zemin hazırlayabileceği ifade ediliyor.

BACAK VE BEL AĞRILARI

Topuklu ayakkabıların bacakların ve belin doğal hizasını değiştirebileceği ve bu durumun bacak ve bel ağrılarına sebep olabileceği üzerinde duruluyor.

Biyolojik yaşlanmayı yavaşlatma: Yaşlanmayı geciktirmeye yönelik araştırmalar Biyolojik yaşlanmayı yavaşlatma: Yaşlanmayı geciktirmeye yönelik araştırmalar

POSTÜR PROBLEMLERİ VE DEFORMİTELER

Vücut postürünü etkileyen topuklu ayakkabı kullanımının, uzun vadede postür problemlerine ve ayak deformitelerine yol açabileceği ifade ediliyor.

DENGE SORUNLARI VE TOPUKLU AYAKKABI SENDROMU

Uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımının denge sorunlarına yol açabileceği ve "topuklu ayakkabı sendromu" olarak adlandırılan sıkışma, uyuşma ve karıncalanma hissine neden olabileceği üzerinde duruluyor.

Kaynak: Ege Telgraf