EGEMEN SAYIN / EGE TELGRAF- Gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan trans yağların, sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, son yapılan araştırmalarla bir kez daha vurgulanıyor. Yapılan çalışmalar, trans yağların kardiyovasküler sağlık, şeker metabolizması, inflamasyon ve üreme sağlığı üzerinde önemli riskler taşıdığını gösteriyor.

Trans yağların en belirgin etkilerinden biri, kandaki LDL ("kötü") kolesterol seviyelerini artırması ve HDL ("iyi") kolesterol seviyelerini düşürmesidir. Bu durum, ateroskleroz ve kalp-damar hastalıkları riskini arttırabiliyor.

“Ani baş dönmesi, inme işareti olabilir” “Ani baş dönmesi, inme işareti olabilir”

Ayrıca, trans yağlar şeker metabolizmasını olumsuz etkileyerek insülin direncini arttırabilir, tip 2 diyabet riskini yükseltebiliyor. İnflamasyonu artırma potansiyeliyle de bilinen trans yağlar, kronik inflamasyonun kalp hastalıkları, diyabet ve obezite ile ilişkilendirilmiş olduğu bilinen bir gerçekle uyumlu.

Üreme sağlığı ve çocuk gelişimi üzerindeki etkileri de göz ardı edilmemeli. Hamilelik sırasında trans yağ tüketimi, fetal gelişimi olumsuz etkileyip doğum sonrasında çocuk sağlığı üzerinde negatif etkiler yapabilmekte.

Bununla birlikte, beyin sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri de inceleniyor. Bazı araştırmalar, trans yağ tüketiminin Alzheimer hastalığı ve diğer nörolojik sorunlarla ilişkilendirilebileceğini göstermekte.

Kaynak: Ege Telgraf