in ,

Travel Turkey bu yıl hem fiziki hem online

Travel Turkey İzmir Fuarı tanıtımında konuşan Başkan Tunç Soyer, Almanya’nın Türkiye’yi riskli ülke ilan etme kararından vazgeçmesi yönünde çağrıda bulundu

travel-turkey-bu-yil-online

Dünya turizm sektörünü İzmir’de bir araya getiren Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, bu yıl 3-5 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bünyesinde gerçekleşecek görüşmeler, anlaşmalar ve iş birlikleriyle uzun yıllardır sektöre büyük katkılar sağlayan fuar, hem fiziki hem de online olarak gerçekleşerek bir ilke imza atacak.

Travel Turkey İzmir, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Fuarcılık ve İZFAŞ ortaklığıyla düzenlenecek.  On dördüncü kez kapılarını açacak olan Fuar için düzenlenen basın toplantısına, Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ile sektör temsilcileri katıldı.

SOYER’DEN ÇAĞRI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2019 yılında Türkiye’yi en çok tercih edenlerin arasında Almanların ikinci sırada bulunduğunu belirten Başkan Soyer, “Geçtiğimiz yıl 5 milyonu aşan Alman turist ülkemizi tercih etti. Bu ülkenin ülkemizi riskli bölge ilan etti. Bu durum ülkemiz ve İzmir turizmi açısından çok olumsuz. Bu aceleye getirilmiş, yanlış bir karardır. Çünkü ülkemizde turizm bölgelerinde virüs riskine karşı gerekli önlemler çok iyi alındı. Havalimanlarından uçaklara, otellerden restoranlara kadar ülkemizde çok sıkı önlemler aldık. Tüm bu sebeplerle Almanya’nın kendi vatandaşlarına dönük uyarısını yeniden değerlendirmesine yönelik bir çağrı yapmak istiyorum” diye konuştu.

‘FIRSATI DEĞERLENDİRMELİYİZ’

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de konuşmasında dünyadaki en büyük turizm fuarlarının virüs tehlikesi nedeniyle 2021 yılına ertelendiğini hatırlatarak, “Bu durumu fuarımızda bir fırsata çevirmeliyiz. Turların destinasyon rotalarını ülkemize çevirmelerini sağlamak için ülkemizin tanıtımını iyi yapmalı, hepimiz için potansiyel müşteriyi kaçırmamalıyız” dedi. Sadece iç turizm politikasıyla Türkiye’nin karlılık noktasına gelmesinin mümkün olmadığını belirten Özgener, “Ülkemiz sınırlarını açtı ama AB kapılarını açmayı sürekli erteledi. Kapıların açıldığı 14 ülke arasında Türkiye yok. Tüm bunlar ülkemiz turizm ve ticaretini olumsuz etkiliyor. AB içindeki ülkelerin turizm gelirlerini arttırmaya yönelik hareketler teşvik ediliyor. Türkiye’nin buralarda öne çıkan bir destinasyon olarak yer alması için çalışma yapması gerekiyor, aksi halde pastadaki büyük pay başka ülkelere kalacak. Turizm sektörünün salgın sürecinde uğradığı zararın telafisi için uzun soluklu tanıtım politikasına ihtiyaç var. Turizmin imajının yeniden tanımlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘YENİ MODELDE İZMİR ÖNDE’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da dünyadaki turizm modellerinin değişmeye başladığını belirterek İzmir’in bu anlamdaki yarışta ileri bir konumda olduğunu aktardı. Nitelikli otel yatağı, yeme içme, doğal güzellik, çevre, tarih, alışveriş, şehir efsaneleri, özgün doku kısaca yeni modelde başarılı olmak için her şey İzmir’de mevcut diyen Bağlıkaya, Travel Turkey İzmir’in de bu anlamda önemli bir adım olacağını söyledi.

Utkucan Akkaş

saglikcilardan-siddet-olaylarina-tepki

Sağlıkçılardan şiddet olaylarına tepki

bakan-koca-alinan-yeni-tedbirleri-acikliyor

Bakan Koca açıkladı! Yeni tedbirler alınacak mı?