in

TÜLOV Vakfı’ndan Kamer Genç anması

Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) vefatının 6. yılında eski milletvekillerinden Kamer Genç için anlamlı bir etkinlikle andı.

kamer-genc-anmasi

Tunceli İl Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı Kamer Genç’i anma etkinliğinin 21 Ocak Cuma günü saat 15:00’de başlayan ilk günki programında TÜLOV Vakfı tarafından hazırlanan “Cumhuriyete Adanmış Bir Hayat: Kamer Genç” adlı belgeselin gösterimi ile Genç’in fotolarından oluşan serginin açılışı da yapıldı.

Törende konuşan TÜLOV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. sayın Nurettin Demir, Kamer Genç’in vatanına ve bayrağına aşık bir yurtsever olduğunu dile getirerek; “Son 40 yıllık süreçte devrimci duruşu, eylem ve düşünceleriyle unutulmayacaktır. Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı olarak bizler onun anısını yaşatmak üzere hazırladığımız belgeseli vefatının 6. yılında sizlerle paylaşıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. TÜLOV, olarak çağdaş, demokratik ve laik bir Türkiye’yi yeniden yaratmanın büyük sorumluluğu ile daha çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Tıp öğrencisi Enes Kara ve birçok gencimizin yaşadığı deneyimlerde Sayın Genç’in ne kadar haklı olduğunu hep birlikte görüyoruz. Kamer Genç’in aziz hatırası önünde sevgi, saygı ve özlemle eğiliyorum” dedi.

‘Kararlı bir siyasetçidir’

Törende Konuşan CHP Grup Başkanvekili, Manisa Milletvekili ve TÜLOV Mütevelli Heyeti Üyesi Özgür Özel de; “İlk kez parlamentoya girdiğim 24. Yasama Dönemi, Kamer Genç’in meclisteki son dönemi olacaktı. Ben yeni bir milletvekili olarak parlamentoda görev yaptığım o 4 yılda, hayatı boyunca hep haksızlıkların karşısında haksızın yanında durmuş, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine, devrimlerine hep sahip çıkmış Kamer Ağabey’den çok şey öğrendim” diyerek merhum Genç’le olan anılarını paylaştı. Özel; “Kamer Ağabey, tek başına da kalsa doğru bildiğini asla söylemekten çekinmemiş, kararlı bir siyasetçidir. Kamer Ağabey ki, 12 Eylül darbesinin ardından Danışma Meclisi üyesi olarak görev yaptığı dönemde faşist 1982 Anayasasına en net biçimde karşı çıkmış, ret oyu kullanmış, tek başına da kalsa, silah namlularının gölgesi altında bile bildiğini, inandığını yapmaktan vazgeçmemiştir.” Kamer Genç’in genç milletvekilleri için adeta bir okul olduğunu dile getiren Özel; “Kamer Ağabey, Tunceli’yi ve ülkesini çok seven, çok çalışkan, demokrasi ve memleket aşığı biriydi. Nevi şahsına münhasır yeri asla doldurulamayacak bir vatanperverdi. Benim siyasetteki ustamdı. Onu tanımış olmanın bana çok şey kattığına inanan bir Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olarak, onun adını yaşatmaya ve onun izinden gitmeyi her daim sürdüreceğim” diye konuştu.

‘Saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz’

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili ve TÜLOV Mütevelli Heyeti Üyesi sayın Veli Ağbaba da yaptığı konuşmada Kamer Genç’in cumhuriyet ve vatan sevgisine övgülerle vurgu yaptı. Ağbaba; “Onun geçit vermediği iki şeyse vatanı ve cumhuriyettir. Türkiye’de insanın yurdunu sevdikçe yurt haini olarak ilanı da kolaylaşabilir. Ama ne o ne de memleketlisi böyle ilanlara aldırmaz. Laiklik konusunda yaptığı uyarılar her 15 Temmuz’da, her canımızdan can kaybettiğimizde hatıralarımıza gelir. Bugün Enes’ler, İbrahim’ler kimsesiz kalmasın diye mücadele etti Kamer Ağabey. Yaşamı onu toplumuna borçlu, sorumlu ve yükümlü yapmıştır. Bu yüzden halkın vekili olmuştur. “Böyle gelmiş böyle gider” diyenlerden değil; “Hayır, böyle gitmeyecek, böyle götüremeyiz” diyenlerdendi. Bizler bugün, onun bıraktığı yerden bu acı gerçeğin bilincinde “Böyle gitmeyecek” diye haykıranlar; onu saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz” dedi.

TÜLOV heyeti Kamer Genç için 22 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’de Nazımiye İlçesindeki, mezarı başında düzenlenen anma törenine de katıldı. Kamer Genç’in eşi Sevim Genç, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Yüksel Mansur Kılıç, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genç’i anmak için gönderdiği mesajı okudu.

Ege Perla Migros alışverişlerinde akaryakıt kazandırıyor!

sevgiliye-hediye

Kadınlar için sevgililer günü hediyesi fikirleri!